DomekIOgrodek.pl
Frizea

Pixabay/jarmoluk

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ta egzotyczna roślina pochodzi z tropikalnych krajów i należy do rodziny ananasowatych. Z naszego poradnika dowiesz się, że frizea to nie tylko oryginalna ozdoba mieszkania.


Egzotyczny epifit. Frizea


Popularne doniczkowe kwiaty w naszych domach często mają egzotyczne korzenie. Chociażby bardzo popularna od kilku sezonów monstera, klasyczna paproć lub łatwa w hodowli juka – one wszystkie pochodzą z tropikalnych krajów. Frizea także pochodzi z ciepłych krajów, a konkretnie z gorących rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Jest epifitem – oznacza to, że w naturalnym środowisku rośnie na pniach drzew i oplata liśćmi ich gałęzie. W naszym umiarkowanym klimacie tę roślinę można hodować w doniczce we wnętrzu domu. Jedynie w trakcie lata można spróbować wystawić doniczkę na balkon lub taras, jednak pod warunkiem, że nie jest on wystawiony na podmuchy wiatru. Frizea latem najlepiej czuje się w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza, zimą optymalne warunki to około 18-20℃. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie roślina powinna stać w miejscu dobrze nasłonecznionym, ale promienie słońca powinny być rozproszone. Takie stanowisko zapewni frizei najlepsze warunki do rozwoju.


Frizea: uprawa i pielęgnacja


Jak już wiesz, roślinę należy postawić w zasięgu promieni słonecznych, ale światło nie może padać bezpośrednio na jej liście. Oprócz dobrego naświetlenia warto zapewnić frizei dobre warunki w mieszkaniu. Przede wszystkim wilgotność powietrza powinna wynosić przynajmniej 60%. Nowoczesne nawilżacze i oczyszczacze posiadają możliwość ustawienia procentowego celu nawilżenia atmosfery w mieszkaniu. Frizea ma także dość duże wymagania, jeśli chodzi o sposób jej uprawy i nawadniania. Roślinę należy podlewać przegotowaną wodą. Jeśli w naszych kranach jest dość miękka woda, to znaczy bez dużej zawartości minerałów, wówczas nie trzeba jej przegotowywać. W sezonie letnim frizeę najlepiej podlewać 3 razy w tygodniu, w trakcie zimy rzadziej – najlepiej 1-2 razy. Wodę należy wlać w miejscu, z którego wyrastają liście. Jeśli frizea kwitnie, nie wolno jej podlewać. Nawadnianie w tym czasie może sprawić, że kwiatostan zgnije i obumrze. Warto nawozić roślinę środkiem przeznaczonym do pielęgnacji epifitów. W trakcie upalnych dni liście można delikatnie zraszać wodą.


Frizea – odmiany i gatunki


Egzotyczne rośliny często ożywiają wnętrze mieszkania swoim ciekawym wyglądem i wyjątkowymi kolorami kwiatów. Tak jest także w przypadku frizei – już sam kształt tej rośliny przyciąga spojrzenie. Frizea tworzy charakterystyczną rozetę z liści. W samym środku rozety najczęściej wyrasta kwiatostanowy pęd, który może z wyglądu przypominać duży kłos. Najpopularniejsza w Polsce odmiana frizei, łódeczkowata (nazwa naukowa to Vriesea carinata) kwitnie żółtoczerwono, a jej liście w okresie letnim są soczyście jasnozielone. Z kolei frizea lśniąca (Vriesea splendens) ma kwiatostan w intensywnie czerwonym kolorze. We wnętrzu pąka zauważyć można żółte kwiaty właściwe. Liście tej odmiany także są bardzo ciekawe – pokrywają je nieregularne pasy w kolorze brązowym, który może wpadać w zgaszoną czerwień. Frizea ma jeszcze jedną, coraz popularniejszą w Polsce odmianę, która nazywa się fosteriana. Różni się ona od dwóch poprzednich kolorem kwiatostanu – po zakwitnięciu staje się on różowo-żółty. Liście tej odmiany są także paskowane. Na przemian pojawia się na nich kolor bordowy, biały i zielony.


Rozmnażanie i dalsza hodowla: frizea


Ze względu na pochodzenie rośliny oraz sposób jej naturalnego rozwoju – czyli wyrastania na pniach drzew – ważne jest aby zapewnić frizei jak najlepsze warunki do domowego życia w doniczce. Mimo tego, że frizea pięknie wygląda, kiedy kwitnie, nie warto kupować jej z już rozwiniętym kwiatostanem. Po przekwitnięciu rozeta rośliny niestety wyschnie i obumrze. Nie wynika to z zaniedbania pielęgnacji czy nawadniania. Jest to prostu naturalny cykl życia rośliny. Pięknem kwiatu możemy cieszyć się ponad miesiąc, a w trakcie przekwitania frizea wydaje młode odrosty, które trzeba rozdzielić od rośliny-matki. Najlepiej jest oddzielić je wiosną lub latem, a jeśli roślina kwitnie w sezonie jesiennym lub zimowym, to należy zrobić to zanim rozeta i liście wyschną. Warunkiem koniecznym do rozmnożenia jest zaobserwowanie, czy odrosty posiadają swoje własne korzenie. Jeśli tak, można je przesadzić do osobnych doniczek. Należy wykonać drenaż, czyli na dno wsypać warstwę kamieni, a kolejno ziemię torfową z domieszką piasku. Odrosty po zasadzeniu trzeba postawić na kilka dni w zacienionym miejscu, a później przestawić na bardziej osłonecznionym stanowisku. Warto wówczas utrzymywać wysoką wilgotność powietrza w mieszkaniu, aby frizea mogła dobrze się rozwijać. 

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >