DomekIOgrodek.pl Wnętrza Gdy się przeterminują, suszę je i dodaję do kwiatów. Nie ma lepszego nawozu
canva/pundapanda, canva/ROSS Helen

Gdy się przeterminują, suszę je i dodaję do kwiatów. Nie ma lepszego nawozu

4 stycznia 2024
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

W moim domu nie może zabraknąć warzyw, owoców i świeżych ziół. Poza tym chętnie w sklepie kupuję kiełki lub sama je sadzę. Wiele z tych produktów świetnie sprawdzi się, jako wsparcie dla roślin doniczkowych.

Kwiaty doniczkowe potrzebują odpowiedniego nawozu. Dzięki temu będą pięknie rosły i się rozwijał. Jak mogą nam w tym pomóc resztki z lodówki?

Niepozorne produkty, które pomogą naszym rośliną doniczkowym

Sporo produktów, które znajdziemy w kuchni, może wesprzeć nas w pielęgnacji roślin doniczkowych. Bardzo wszechstronny i przydatny będzie banan, a dokładniej jego skórka. Zwykle ląduje w koszu, a może w wielu przypadkach się przydać.

Banan będzie ciekawą opcją, jeśli chodzi o nawożenie roślin doniczkowych. Skórkę wystarczy wysuszyć, pokruszyć i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Możemy wykorzystać ja również do przecierania liści kwiatów.

Poza bananem jest jeszcze jeden produkt w kuchni, który fantastycznie smakuje, ale przyda się także do pielęgnacji roślin. W moim domu nie może go zabraknąć, ponieważ ma mnóstwo składników odżywczych.

rośliny doniczkowe
Canva / cottonbro studio, Pexels

Odżyw swoje rośliny doniczkowe

Kwiaty doniczkowe może pomóc ożywić lucerna, którą u mnie najczęściej można spotkać pod postacią kiełków. Zawierają masę składników odżywczych, z których czerpię garściami. Co dokładnie ma w sobie?

Lucerna jest źródłem łatwo przyswajalnego białka. Zawiera sporo kwasów omega-3 i omega-6, których często nam brakuje. Dodatkowo w lucernie znajdziemy witaminę A, K, witaminy z grupy B oraz potas, żelazo, wapń i fosfor.

Z lucerny korzystam na co dzień w swojej diecie. Jednak kiedy kiełki zaczynają marnieć, warto zużyć je do nawożenia roślin doniczkowych. Kwiaty odwdzięczą się już za jakiś czas. Jak wykorzystać lucernę do nawożenia roślin?

Przygotuj sprawdzony nawóz z lucerny

Nawóz z lucerny warto stosować raz na 2 miesiące. Do jego przygotowania wykorzystuję kiełki, które już jakiś czas leżą w lodówce. Lucernę suszę w suszarce do grzybów. Można to zrobić też na gazie.

Tak przygotowaną lucernę mielę na gładki proszek, a następnie mieszam z wierzchnią warstwą ziemi w doniczkach. Kwiaty za jakiś czas zaczną wyglądać dużo lepiej. Lucerna potrafi zdziałać cuda.

kiełki lucerny
Canva / lidipapp

Zobacz także:

Planujesz remont łazienki? Możesz dostać dofinansowanie. Sprawdź, jak je uzyskać
Ogrodnicy masowo kupują je do ogrodów. Ślimaki i inne szkodniki boją się ich jak ognia
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy