Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Gdy w środku nocy w domu umrze bliski odradza się robienia tej rzeczy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 11.02.2024 14:14

Gdy w środku nocy w domu umrze bliski odradza się robienia tej rzeczy

śmierć bliskiej osoby
Canva / MagMos, Getty Images Signature

Na śmierć bliskiej osoby nigdy nie jesteśmy gotowi. Jednak co powinniśmy zrobić, kiedy bliski umrze w domu? Ze śmiercią bardziej kojarzą nam się szpitale, ale w domach nadal sporo osób umiera.

W momencie śmierci bliskiej osoby w domu ludzie często nie wiedzą, co w takiej sytuacji zrobić, zwłaszcza gdy do zgonu doszło w nocy. Podpowiemy, jak zachować się w tej smutnej i trudnej chwili.

Jak zachować się, kiedy bliska osoba odejdzie w nocy?

Do śmierci nie zawsze dochodzi w szpitalu. Często szpital kojarzy nam się z miejscem, w którym osoby umierają, jednak nie zawsze właśnie tak jest. Czasem osoba bliska może umrzeć w domu w środku nocy. Co robić w takiej sytuacji?

W pierwszej kolejności powinniśmy wezwać karetkę. W środku nocy ciężko jest umówić wizytę u lekarza rodzinnego, a tylko lekarz może stwierdzić zgon. W takiej sytuacji najlepiej wezwać pogotowie.

Kolejnym krokiem będzie poinformowanie zakładu pogrzebowego. Wiele tego typu firm działa przez całą dobę. Jednak co mamy robić, kiedy czekamy na przyjazd karetki? Jest jedna bardzo ważna zasada, o której trzeba pamiętać.

śmierć bliskiej osoby
Canva / Syda Productions

Nigdy tego nie rób, jeśli bliska osoba umarła w domu

Zanim przyjedzie pogotowie, może minąć trochę czasu, jednak w takiej sytuacji nie powinniśmy pod żadnym pozorem ruszać ciała. Czasem zastanawiamy się, czy może lepiej przenieść ciało lub je poprawić. To nie jest dobry pomysł.

Jeśli zdecydujemy się przenieść lub poprawić ciało zmarłego możemy utrudnić pracę lekarzowi, który ma za zadanie stwierdzić zgon. To również nie jest dobre rozwiązanie dla naszej psychiki.

Kiedy bliska osoba umrze w domu ciało najlepiej przykryć kocem lub prześcieradłem i czekać na przyjazd pogotowia. Co powinniśmy zrobić, jeśli pogotowie już stwierdziło zgon? To czas, żeby powoli zająć się pogrzebem.

Co robić, kiedy lekarz stwierdzi już zgon?

Po wizycie pogotowia możemy powoli zacząć myśleć o pogrzebie. W takiej sytuacji warto umówić się na odbiór ciała z zakładem pogrzebowym. Wiele firm nawet w środku nocy przyjdzie do naszego domu.

Śmierć osoby bliskiej to naprawdę trudny moment. Nie powinniśmy bać się w takiej sytuacji pytać o nurtujące nas kwestie pracowników zakładu. Wielu z nich odpowie na wszystkie pytania i wesprze nas w tym trudnym momencie.

śmierć bliskiej osoby
Canva / Pavel Danilyuk, Pexels

Zobacz także:

Tagi: Dom Sypialnia