Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Wlej do doniczki. Trzykrotka wypuści mnóstwo nowych liści
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 10.02.2024 14:15

Wlej do doniczki. Trzykrotka wypuści mnóstwo nowych liści

domowy nawóz do trzykrotki pobudzający wzrost
shutter/Ludmila Kapustkina

Trzykrotka nie jest wymagającą rośliną. Wystarczy, że zapewnimy jej odpowiednie stanowisko i będziemy ją regularnie zasilać, a szybko odwdzięczy się pięknymi, barwnymi liśćmi. Trzykrotka lubi nasłonecznione miejsca, lecz z rozproszonym światłem.

Jeśli jednak zaczyna marnieć, koniecznie należy ją wzmocnić. Domowy nawóz do trzykrotki pobudzający wzrost przygotujemy w niezwykle prosty sposób. Po dwóch dniach będzie gotowy do użycia. Na efekty nie trzeba długo czekać.

Domowy nawóz do trzykrotki. Tak pobudzisz roślinę do wzrostu

Trzykrotka jest zjawiskową rośliną. Jej liście są przepiękną ozdobą każdego wnętrza. Trzykrotka do prawidłowego wzrostu potrzebuje regularnego nawożenia. W przeciwnym razie będzie wyglądać marnie, a o efekcie błyszczących liści będziemy mogli tylko pomarzyć. Roślinę wzmocnimy jednak w prosty sposób.

Do przygotowania domowego nawozu do trzykrotki na pobudzenie wzrostu potrzebujesz skórek z banana i przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Zanim jednak go przygotujesz, pozbądź się pestycydów i innych chemicznych środków, które niszczą rośliny.

W tym celu wlej do miski ciepłą wodę i rozpuść w niej 4 łyżeczki sody oczyszczonej. Następnie włóż skórki z bananów, namocz je i odstaw na 5 minut. Po tym czasie są pozbawione chemii i gotowe do użycia.

domowy nawóz do trzykrotki pobudzający wzrost.jpg
canva/RESTOCK Images

Jak zrobić nawóz do trzykrotki? Podlewaj ją raz w tygodniu, a szybko wypuści nowe liście

Umyte w sodzie skórki włóż do litrowego słoika i zalej wodą, koniecznie przegotowaną i w temperaturze pokojowej. Zakręć słoik i odstaw w suche, ciemne miejsce na 48 godzin. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia. 

Pamiętaj, by przed podlaniem rozcieńczyć go w proporcji 1:1 z wodą, również przegotowaną. Trzykrotkę podlewaj regularnie raz w tygodniu. Uważaj jednak, by jej nie przelać. Szybko pojawią się nowe, piękne liście.

Twarda woda jest przyczyną złej kondycji roślin

Gdy twoje kwiaty doniczkowe marnieją, przyczyna najprawdopodobniej leży w twardej wodzie. Woda z kranu zawiera chlor i inne pierwiastki, które źle wpływają na kondycję roślin. Bez względu na to, czy w domu masz trzykrotkę, paprocie, monsterę, sansewierię i inne, zawsze podlewaj je wodą odstaną, a najlepiej przegotowaną w temperaturze pokojowej.

Pamiętaj również, że zbyt częste podlewanie wpływa na rośliny gorzej, niż przesuszenie. Gdy kwiaty podlewane są zbyt często, korzenie zaczynają gnić, liście robią się żółte, a roślina wygląda tak, jakby nikt nie podlewał jej przez wiele tygodni. Dzieje się tak dlatego, że zniszczone korzenie nie są już w stanie pobierać wody, a roślina usycha.

domowy nawóz do trzykrotki pobudzający wzrost.jpg
canva/RESTOCK Images

Zobacz także: