Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Wymieszaj i wlej do odpływu. Żaden kołtun nie ma szans
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.02.2024 08:56

Wymieszaj i wlej do odpływu. Żaden kołtun nie ma szans

Włosy w odpływie
shutter/FOTO JOURNEY

Włosy w odpływie to prawdziwa zmora łazienek. Niby pamiętamy, aby regularnie oczyszczać odpływy pod prysznicem, w wannie, czy w umywalce, ale umówmy się – któż z nas chociaż raz w życiu nie walczył z uporczywym kołtunem w kratce ściekowej?

Okazuje się jednak, że zatkany odpływ to jeszcze nie powód, by wzywać hydraulika. Istnieje sprawdzony sposób na włosy w odpływie, który stosuję od lat. Nie raz to właśnie on uratował mnie w sytuacjach kryzysowych. Koniecznie musicie poznać mój patent.

Dlaczego odpływ znowu się zatkał?

Znasz to? Bierzesz prysznic i z przykrością twierdzach, że kabina prysznicowa z każdą minutą staje się coraz większą kałużą. W pełni irytacji wyłączasz wodę, sięgasz do kratki… oczom twoim ukazuje się mało estetyczny kołtun.

Obiecujesz sobie, że następnym razem unikniesz tej przykrej sytuacji. Wmawiasz sobie, że od dzisiaj będziesz regularnie usuwał włosy z odpływu, a po dwóch miesiącach ponownie z uporem maniaka próbujesz odetkać odpływ.

Niestety, włosy w odpływie to standardowa przyczyna niedrożności odpływów. Gdy tych nagromadzi się zbyt wiele, mogą one nawet całkowicie uniemożliwić przepływ wody przez kratki ściekowe. Czy wiesz, jak skutecznie je usunąć?

włosy w odpływie.jpg
canva/DLMck

Jak usunąć włosy z odpływu szybko i skutecznie?

Nikt nie przepada za grzebaniem w odpływie i wyciąganiem mało estetycznego kołtuna. Niestety, czynność tą trzeba wykonać, albo pokusić się o pomoc specjalisty. Co więcej, uniknięcie włosów w odpływie jest niemalże niemożliwe. Dziennie gubimy ich od 30 do nawet 150 sztuk. Nic więc dziwnego, że część z nich tracimy podczas kąpieli.

Jak usunąć włosy w odpływie? Przy pomocy sody oczyszczonej i octu spirytusowego. To niezwykle skuteczny, prosty, tani i ekologiczny sposób. Wystarczy wymieszać pół szklanki sody ze szklanką octu i wlać do odpływu. Po 5 minutach odpływ zalewamy wrzątkiem i gotowe. Żaden kołtun nie ma szans.

Do czego jeszcze można wykorzystać sodę z octem?

Soda oczyszczona i ocet to nie tylko remedium na zatkany odpływ. Taka mieszanka doskonale sprawdzi się między innymi do mycia fug, czyszczenia silikonu w łazience, czy też usuwania grzyba, który pojawił się na ścianach lub ramach okiennych.

Składniki mieszamy w takich proporcjach, by powstała gęsta papka. Następnie nakładamy ją na miejsca, które chcemy doczyścić. Po 10 minutach wystarczy je wyszorować lub przetrzeć. Po co więc przepłacać i wdychać chemiczne środki, skoro w domu będzie czysto przy pomocy tanich zamienników?

włosy w odpływie.jpg
canva/Africa Images

ZOBACZ TAKŻE: