DomekIOgrodek.pl
Gdzie odprowadzać deszczówkę – jak prawidłowo odprowadzać i wykorzystać wodę deszczową?

pixabay.com/JerzyGorecki (CC0 Domena publiczna)

Gdzie odprowadzać deszczówkę – jak prawidłowo odprowadzać i wykorzystać wodę deszczową?

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Odpowiednie odprowadzanie deszczówki nie tylko dobrze wpływa na konstrukcję naszego domu i zapobiega zawilgoceniu elewacji, ale także pomaga zaoszczędzić wodę i praktycznie spożytkować deszczówkę. Dowiedz się jak prawidłowo wykonać tę czynno

Gdzie odprowadzać deszczówkę – dlaczego warto to robić?

Jeżeli posiadamy własną działkę, to naszym obowiązkiem (uregulowanym prawnie), jest odprowadzanie wody deszczowej. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do zmiany stanu wód gruntowych, a także odprowadzać wody ze szkodą dla właściciela sąsiedniej działki. Oznacza to, że zalanie sąsiada może mieć nieprzyjemne dla nas konsekwencje prawne. Dlatego tak ważne jest stworzenie właściwej instalacji naszego domu czy innego budynku, która będzie prawidłowo odprowadzać deszczówkę. Ma to wiele zalet, nie tylko chronimy elewację domu przed zalaniem czy nadmierną wilgocią, ale także możemy wykorzystać nadmiar odprowadzonej wody. Wszystko zależy od tego, na jaką metodę odprowadzania się zdecydujemy.

Gdzie odprowadzać deszczówkę – wybór odpowiedniej metody

Jeżeli zastanawiamy się jak i gdzie odprowadzać deszczówkę, to mamy na to kilka praktycznych i dość prostych sposobów. Decydując się na któreś z tych rozwiązań, nie musimy od razu zatrudniać do tego całej ekipy specjalistów czy martwić się o dodatkowe pozwolenia. Większość prac możemy wykonać sami, a do wyboru mamy m.in.: kanalizację deszczową (chłonną), zbiornik na deszczówkę, zbiornik retencyjny, drenaż rozsączający czy studnię chłonną.

Gdzie odprowadzać deszczówkę – kanalizacja deszczowa (chłonna)

Całą wodę deszczową można kierować bezpośrednio do specjalnie zbudowanej kanalizacji deszczowej. Jeżeli w pobliżu działki, na której mieszkasz, znajduje się też kanalizacja ogólnospławowa, to tam także możesz odprowadzać nadmiar wody. Taka konstrukcja to nic innego, jak sieć kanałów i rurociągów, która odprowadza zarówno deszczówkę, jak i wody roztopowe. Cała woda z kanalizacji deszczowej trafia prosto do oczyszczalni, gdzie następnie jest gromadzona w zbiorniku wodnym lub trafia bezpośrednio do gruntu, po wcześniejszym rozsączeniu.

Gdzie odprowadzać deszczówkę – zbiornik na deszczówkę

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór zbiorników do odprowadzania deszczówki, zarówno tych nadziemnych, jak i podziemnych. Przy takiej konstrukcji woda ze wszystkich rynien dachowych trafia prosto do przygotowanego wcześniej zbiornika. Dzięki temu nie tylko prawidłowo odprowadzamy wodę deszczową, ale również możemy ją później pożytecznie wykorzystać, np. do podlewania roślin ogrodowych oraz tych uprawianych w domu. Dzięki temu zaoszczędzamy zużycie wody oraz pieniądze.

Gdzie odprowadzać deszczówkę – zbiornik retencyjny

Kolejnym miejscem, gdzie możemy odprowadzać deszczówkę, jest zbiornik retencyjny. Zazwyczaj ma on formę oczka wodnego lub niewielkiego stawu w naszym ogrodzie, gdzie jest odprowadzany nadmiar wody. Niestety jego wykonanie może być dość czasochłonne i kosztowne.

Gdzie odprowadzać deszczówkę – drenaż rozsączający

Kolejnym sposobem odprowadzania wody deszczowej jest wykonanie drenażu rozsączającego. Polega to na włożeniu do podłoża żwirowego perforowanych rur. Możemy też wykorzystać tzw. skrzynki rozsączające, które są wykonane ze sztucznego tworzywa, i odpowiednio przystosowane do magazynowania nadmiaru wody. Można je ze sobą łączyć poziomo lub pionowo oraz dopasować do charakterystyki naszej działki. Zazwyczaj układa się je w w wykopie. Następnie należy je odpowiednio zabezpieczyć (np. używając geowłókniny), a na koniec przysypać.

Gdzie odprowadzać deszczówkę – studnia chłonna

Studnia chłonna to kolejna metoda, dzięki której możemy odprowadzać deszczówkę. Jeżeli na naszej działce znajdują się nieprzepuszczalne lub słabo przepuszczalne grunty, to mniej więcej na głębokości 3 metrów będzie się znajdować bardziej przepuszczalna warstwa ze żwiru czy piasku. I właśnie tam możemy kierować cały nadmiar wody, wykonując konstrukcję studni chłonnej. Zazwyczaj używa się do tego kręgów betonowych lub PCV. Dolna część konstrukcji ma ściany z otworami, które przepuszczają wodę w głąb gruntu, natomiast dno studni powinno się znajdować około 1 metra powyżej powierzchni wód gruntowych.

Dodatkowo na dnie studni umieszczamy warstwę filtracyjną, która zapobiegnie przedostawaniu się nieczystości do gruntu. Poza tym cała konstrukcja powinna charakteryzować się dość dużą pojemnością, żeby mieć pewność, że będzie w stanie zmagazynować większe ilości wody.

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >