DomekIOgrodek.pl
ziemniak

Pixabay.com

Sposób na uporczywe plamy po szpinaku, rdzy, kurkumie. Wystarczy surowy ziemniak

28 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Udostępnij:

Często zdarza ci się pobrudzić podczas gotowania? Zwykłe mydło nie jest w stanie wywabić z dłoni wszystkich zabrudzeń po krojeniu warzyw, nóż ma pierwsze ślady rdzy, a po ostatnim daniu z kurkumą odkryłaś na ulubionej bluzce brzydką plamę? Jest jeden produkt, który pomoże na wszystkie powyższe problemy. Domowy sposób na uporczywe plamy to nic innego, jak poczciwy ziemniak.

Mało kto wie, ale jedno z ulubionych warzyw Polaków, tanie i powszechnie dostępne, czyli ziemniak, ma wiele domowych, praktycznych zastosowań. Produkt ten przydaje się w wielu domowych kłopotach, takich jak walka z rdzą lub trudnymi plamami.

Domowy sposób na uporczywe plamy

Na rynku dostępnych jest wiele detergentów i chemicznych środków czyszczących. Często są jednak bardzo drogie i nie zawsze skuteczne. Jeśli szukacie naturalnych i ekologicznych sposobów na wywabianie plam, wypróbujcie sztuczkę z ziemniakiem.

Ziemniak to naturalny sprzymierzeniec w walce z uporczywymi plamami, w tym tak trudnymi, jak te powstałe po rdzy czy barwiących warzywach, jak buraki albo marchew. W zależności od okoliczności należy zetrzeć go na tarce lub użyć jako "ekologicznej gumki" do oczyszczania brudnych powierzchni.

Jak usunąć plamy z ubrań za pomocą ziemniaka?

Trudne plamy na ubraniach często powstają przy gotowaniu. Aby je usunąć, należy obrać sporego ziemniaka i zetrzeć go na tarce na średnich oczkach. Tak przygotowaną papkę trzeba wetrzeć w zabrudzone miejsce. W przypadku wyjątkowo uporczywych zanieczyszczeń do papki można dodać sodę oczyszczoną. Sposób ten działa także na plamy z rdzy.

chleb i ocet

Kromka chleba i ocet mogą zdziałać cuda. To najlepszy sposób na brzydki zapach

CZYTAJ DALEJ

Ziemniak na wywabianie plam i rdzy

Ziemniak przyda się też, jeśli nie możesz doczyścić dłoni po gotowaniu. Zdarza się to, jeśli kroimy wyjątkowo barwiące produkty, jak szpinak, buraki, marchew czy dynia, lub używamy przypraw takich jak kurkuma. W przypadku pobrudzonych dłoni wystarczy dokładnie przetrzeć skórę połówką surowego ziemniaka. Plamy znikną jak wytarte magiczną gumką.

Dzięki zawartemu w ziemniakach kwasowi szczawiowemu, warzywo to doskonale radzi sobie z rdzą. Nie tylko pomaga wywabić plamy na ubraniach nią wywołane, ale też ułatwia czyszczenie zardzewiałych sprzętów i powierzchni.

Jeśli zauważycie na nożu lub innych urządzeniach ślady rdzy, wystarczy wbić zanieczyszczony przedmiot i pozostawić w nim na kilka godzin, a potem dokładnie umyć i osuszyć. Rdza powinna zniknąć w sposób naturalny.

Jeśli rdzą pokryta jest większa powierzchnia, na przykład blat lub zlew, należy przekroić ziemniaka na pół, posypać przekrojoną część proszkiem do pieczenia lub sodą, a później dokładnie przecierać zabrudzenia. W razie konieczności czynność należy powtórzyć kilka razy.

Źródło: radziemska.pl/file/plamy.pdf

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl

Czy wiesz, jak segregować śmierci z gospodarstwa domowego? Łatwo się pomylić

Pytanie 1 z 7

Czego nie wolno wrzucać do niebieskiego pojemnika?

10 pomysłów na genialnie urządzone wnętrza. Numer 3 was zachwyci

Kreatywne wnętrza są zawsze w modzie. Warto zainspirować się najbardziej odważnymi aranżacjami!

Zobacz galerię >

Katarzyna DerdaAutor

Redaktorka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Porady domowe

Trik, który sprawi, że obrus będzie śnieżnobiały. Genialnie sprawdzi się przed Świętami

Czytaj więcej >
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/ludzie'>Ludzie zdjęcie utworzone przez ViDIstudio - pl.freepik.com</a>

Porady domowe

Zamrożony płyn do mycia naczyń może zdziałać cuda. Sposoby, które zaskakują

Czytaj więcej >
gąbka

Porady domowe

Jakie znaczenie ma kolor gąbki do mycia naczyń? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań? Popularny produkt działa w chwilę

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Porady domowe

Częsty błąd podczas zmywania naczyń. Lepiej go unikać

Czytaj więcej >
usuwanie osadu z kubków

Porady domowe

Jak usunąć osad z kubków? Jeden sposób, który zdecydowanie to ułatwi

Czytaj więcej >