Glorioza – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja
pixabay.com/JACLOU-DL(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 4 Maja 2021

Glorioza – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Glorioza to piękna, pnąca bylina, coraz częściej uprawiana w naszym kraju. Ze względu na swój niezwykle dekoracyjny wygląd będzie ozdobą każdego ogrodu. Dowiedz się więcej o tej roślinie, jak ją uprawiać i prawidłowo pielęgnować.

Glorioza – cechy charakterystyczne rośliny

Glorioza to pnąca bylina z rodziny zimowitowatych. Pochodzi z terenów Afryki oraz południowo-wschodniej Azji. Jej łodygi dorastają do wysokości około 1,5-2 metrów. Liście mają kolor zielony, są owalne, długie i zakończone nitkowatymi wierzchołkami. Wyrastają z łodygi. Roślina wyróżnia się pięknymi, niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, które przybierają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę. Zazwyczaj są dwubarwne, obramowanie każdego płatka jest w innym kolorze, a środek w innym.

Każdy kwiat ma sześć, lekko pofalowanych płatków oraz po sześć widocznych pręcików. Kwiaty osiągają maksymalnie 10 cm wysokości. Okres kwitnienia trwa od czerwca do września. Jest to roślina jednoroczna, a jej bulwy obumierają w okresie zimowym, tworząc jednak nową, bulwę potomną. Zazwyczaj jej wielkość jest taka sama, lub trochę większa od poprzedniej. Co ważne, bulwy zawierają w sobie substancję trującą, kolchicynę. Ciekawą odmianą rośliny jest „Lutea”, której kwiaty mają jednokolorową, żółtą barwę.

Glorioza – wymagania i uprawa rośliny

Roślinę najlepiej posadzić w ciepłym, nasłonecznionym lub lekko zacienionym miejscu. Dobrze na nią działa rozproszone światło. Podłoże najlepiej uniwersalne, o obojętnym odczynie około 6,5-7 pH. Na dnie wykonujemy warstwę drenażu, a bulwy każdego roku wsadzamy do świeżej gleby. Roślina dość dobrze znosi wysokie temperatury, natomiast zimą najlepiej trzymać ją w pomieszczeniu o temperaturze około 10-15 stopni C.

Glorioza – pielęgnacja rośliny

Gloriozę należy regularnie nawadniać w okresie jej intensywnego wzrostu i kwitnienia. Nie możemy doprowadzić do wyschnięcia jej podłoża, bo może to wpłynąć negatywnie na jej rozwój. Nie można też zbyt często i obficie podlewać i zalać rośliny, ponieważ może to spowodować zgnicie bulw. W okresie jesiennym zmniejszamy częstotliwość podlewania, natomiast podczas zimy całkowicie zaprzestajemy nawadniania. Roślinę możemy też regularnie odżywiać specjalnymi nawozami. Mniej więcej 2-3 razy w ciągu całego sezonu. Najlepiej używać do tego płynnych mieszanek. Można też przeprowadzić zabieg nawożenia jeszcze przed posadzeniem, mieszając glebę z odpowiednim preparatem do roślin kwitnących. Jeżeli wykonamy taki zabieg, to nie musimy już nawozić w sezonie. W okresie jesiennym roślina zaczyna przechodzić w stan spoczynku. Objawia się to zmianą barwy jej liści na żółtą. W tym czasie całkowicie wstrzymujemy nawożenie i stanowczo ograniczmy nawadnianie.

W okresie zimowym, kiedy pędy rośliny już przyschną, należy wyjąć bulwy z ziemi, przełożyć do odpowiedniego pojemnika, przykryć trocinami lub torfem, i tak przechowywać aż do wiosny w temperaturze około 10-15 stopni C. Dopiero wiosną, w okresie od marca do maja, przesadzamy nasze bulwy do świeżej ziemi. Przed posadzeniem usuwamy delikatnie stare korzenie z każdej bulwy, a większe kłącza dzielimy na mniejsze. Następnie wsadzamy do podłoża po dwa lub po cztery egzemplarze na głębokości około 3 cm i w odstępach około 10 cm. Przysypujemy cienką warstwą ziemi i na koniec odpowiednio nawadniamy nasze rośliny.

Glorioza – zastosowanie rośliny

Kwiaty gloriozy mają przede wszystkim zastosowanie dekoracyjne, a najczęściej są wykorzystywane w formie kwiatów ciętych. Bardzo często robi się z nich różne bukiety, np. ślubne, gdyż są dość wytrzymałe. Bukiet kwiatów ciętych w wazonie może się utrzymywać około 7-9 dni. Taka kwiatowa dekoracja pasuje do każdego wnętrza, i prezentuje się niezwykle pięknie i egzotycznie. Należy jednak uważać na ich pyłek, ponieważ plamy z niego jest ciężko usunąć. Co ciekawe w wielu krajach Azji oraz Afryki, roślina jest często wykorzystywana w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Stosuje się ją np. przy ukąszeniach przez węże bądź wszawicę, oraz przy leczeniu chorób nerek. Jest też narodowym kwiatem Zimbabwe.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News