DomekIOgrodek.pl
Glorioza – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

pixabay.com/JACLOU-DL(CC0 Domena publiczna)

Glorioza – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Glorioza to piękna, pnąca bylina, coraz częściej uprawiana w naszym kraju. Ze względu na swój niezwykle dekoracyjny wygląd będzie ozdobą każdego ogrodu. Dowiedz się więcej o tej roślinie, jak ją uprawiać i prawidłowo pielęgnować.

Glorioza – cechy charakterystyczne rośliny

Glorioza to pnąca bylina z rodziny zimowitowatych. Pochodzi z terenów Afryki oraz południowo-wschodniej Azji. Jej łodygi dorastają do wysokości około 1,5-2 metrów. Liście mają kolor zielony, są owalne, długie i zakończone nitkowatymi wierzchołkami. Wyrastają z łodygi. Roślina wyróżnia się pięknymi, niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, które przybierają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę. Zazwyczaj są dwubarwne, obramowanie każdego płatka jest w innym kolorze, a środek w innym.

Każdy kwiat ma sześć, lekko pofalowanych płatków oraz po sześć widocznych pręcików. Kwiaty osiągają maksymalnie 10 cm wysokości. Okres kwitnienia trwa od czerwca do września. Jest to roślina jednoroczna, a jej bulwy obumierają w okresie zimowym, tworząc jednak nową, bulwę potomną. Zazwyczaj jej wielkość jest taka sama, lub trochę większa od poprzedniej. Co ważne, bulwy zawierają w sobie substancję trującą, kolchicynę. Ciekawą odmianą rośliny jest „Lutea”, której kwiaty mają jednokolorową, żółtą barwę.

Glorioza – wymagania i uprawa rośliny

Roślinę najlepiej posadzić w ciepłym, nasłonecznionym lub lekko zacienionym miejscu. Dobrze na nią działa rozproszone światło. Podłoże najlepiej uniwersalne, o obojętnym odczynie około 6,5-7 pH. Na dnie wykonujemy warstwę drenażu, a bulwy każdego roku wsadzamy do świeżej gleby. Roślina dość dobrze znosi wysokie temperatury, natomiast zimą najlepiej trzymać ją w pomieszczeniu o temperaturze około 10-15 stopni C.

Glorioza – pielęgnacja rośliny

Gloriozę należy regularnie nawadniać w okresie jej intensywnego wzrostu i kwitnienia. Nie możemy doprowadzić do wyschnięcia jej podłoża, bo może to wpłynąć negatywnie na jej rozwój. Nie można też zbyt często i obficie podlewać i zalać rośliny, ponieważ może to spowodować zgnicie bulw. W okresie jesiennym zmniejszamy częstotliwość podlewania, natomiast podczas zimy całkowicie zaprzestajemy nawadniania. Roślinę możemy też regularnie odżywiać specjalnymi nawozami. Mniej więcej 2-3 razy w ciągu całego sezonu. Najlepiej używać do tego płynnych mieszanek. Można też przeprowadzić zabieg nawożenia jeszcze przed posadzeniem, mieszając glebę z odpowiednim preparatem do roślin kwitnących. Jeżeli wykonamy taki zabieg, to nie musimy już nawozić w sezonie. W okresie jesiennym roślina zaczyna przechodzić w stan spoczynku. Objawia się to zmianą barwy jej liści na żółtą. W tym czasie całkowicie wstrzymujemy nawożenie i stanowczo ograniczmy nawadnianie.

W okresie zimowym, kiedy pędy rośliny już przyschną, należy wyjąć bulwy z ziemi, przełożyć do odpowiedniego pojemnika, przykryć trocinami lub torfem, i tak przechowywać aż do wiosny w temperaturze około 10-15 stopni C. Dopiero wiosną, w okresie od marca do maja, przesadzamy nasze bulwy do świeżej ziemi. Przed posadzeniem usuwamy delikatnie stare korzenie z każdej bulwy, a większe kłącza dzielimy na mniejsze. Następnie wsadzamy do podłoża po dwa lub po cztery egzemplarze na głębokości około 3 cm i w odstępach około 10 cm. Przysypujemy cienką warstwą ziemi i na koniec odpowiednio nawadniamy nasze rośliny.

Glorioza – zastosowanie rośliny

Kwiaty gloriozy mają przede wszystkim zastosowanie dekoracyjne, a najczęściej są wykorzystywane w formie kwiatów ciętych. Bardzo często robi się z nich różne bukiety, np. ślubne, gdyż są dość wytrzymałe. Bukiet kwiatów ciętych w wazonie może się utrzymywać około 7-9 dni. Taka kwiatowa dekoracja pasuje do każdego wnętrza, i prezentuje się niezwykle pięknie i egzotycznie. Należy jednak uważać na ich pyłek, ponieważ plamy z niego jest ciężko usunąć. Co ciekawe w wielu krajach Azji oraz Afryki, roślina jest często wykorzystywana w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Stosuje się ją np. przy ukąszeniach przez węże bądź wszawicę, oraz przy leczeniu chorób nerek. Jest też narodowym kwiatem Zimbabwe.

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >