DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 21.03.2022 22:34

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne
Wikimedia Commons/Chris Young (CC0 Domena publiczna)

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka gresu

Gres to materiał, z którego możemy uzyskać trwałe oraz solidne płytki. Składa się m.in. z mieszaniny gliny, piasku kwarcowego, kaolinu, szamotu oraz skalenia. Płytki ceramiczne powstają w procesie prasowania, a następnie wypalania w temperaturze wynoszącej około 1200 stopni C. Gres jest wytrzymałym oraz trwałym materiałem. Ponadto jest odporny na ścieranie oraz oddziaływanie bardzo niskich temperatur. Wyróżnia się także niskim wskaźnikiem nasiąkliwości. Odznacza się różnorodnością barw oraz wzorów. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, w zależności od wybranego przez nas rodzaju. Najczęściej stosuje się go przy wykończeniu różnorakich powierzchni podłóg oraz ścian w naszym domu.

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka gresu szkliwionego

Gres szkliwiony jest rodzajem gresu porcelanowego. Jego powierzchnię pokrywa warstwa szkliwa. Charakteryzuje się wysokim poziomem twardości. Jest odporny na ścieranie oraz różnorakie zabrudzenia. Odznacza się także niskim stopniem nasiąkliwości. Wyróżnia się dostępnością wielu wzorów oraz barw. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Wybierając materiał, należy zwrócić uwagę na jego parametry antypoślizgowe, ponieważ niektóre modele posiadają dość śliską powierzchnię. Jest łatwy w czyszczeniu oraz pielęgnacji. Do jego słabych stron zalicza się niski stopień wytrzymałości warstwy szkliwa. W przypadku skruszenia warstwy szkliwa dochodzi do odsłonięcia pierwotnej barwy gresu. Takie odsłonięcie może prowadzić do uszkodzenia naszych płytek oraz zaburzenia właściwości zastosowanego gresu.

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka gresu polerowanego

Gres polerowany wyróżnia się pod względem dekoracyjności na tle innych rodzajów gresu. Po wypaleniu materiału następuje proces polerowania warstwy wierzchniej, dzięki czemu powstaje efekt połysku na płytkach. Dostępny jest w wielu kolorach. Aby polepszyć jego właściwości, zaleca się zastosowanie impregnacji specjalistycznymi preparatami ochronnymi. Preparat pełni funkcję ochronną, a także zabezpiecza płytki przed powstawaniem zabrudzeń oraz plam. Ponadto przyczynia się do wydłużenia trwałości naszych płytek. Do nanoszenia preparatu używamy specjalnego pędzla bądź wałka. Jego słabą stronę stanowi śliska powierzchnia płytek. Należy także pamiętać o dodatkowych zabiegach pielęgnacyjnych, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia różnorakich zarysowań oraz zabrudzeń. Najczęściej używa się go do wykończenia ścian oraz podłóg.

Gres szkliwiony a polerowany – różnice

Wyróżnia się kilka różnić pomiędzy gresem szkliwionym a polerowanym, m.in.:

- gres polerowany jest uważany za materiał bardziej dekoracyjny niż gres szkliwiony,

- powierzchnia gresu polerowanego jest bardziej śliska niż powierzchnia gresu szkliwionego,

- gres polerowany wymaga dodatkowej impregnacji oraz zabezpieczenia, natomiast gres szkliwiony nie wymaga impregnacji, ponieważ właściwości jego szkliwa pełnią funkcję ochronną,

- gres polerowany jest bardziej narażony na różnorakie zadrapania oraz zarysowania niż gres szkliwiony,

- gres szkliwiony jest bardziej odporny na plamy oraz zabrudzenia niż gres polerowany,

- gres szkliwiony jest bardziej podatny na odpryskiwanie niż gres polerowany (np. w przypadku uderzenia ciężkiego przedmiotu).

Tagi: