DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zastosuj hydrożel, aby rzadziej podlewać kwiaty
pixabay.com/congerdesign (CC0 Domena publiczna)

Zastosuj hydrożel, aby rzadziej podlewać kwiaty

14 lutego 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Miłośnicy ogrodów i roślin doniczkowych doskonale wiedzą, jak wiele czasu potrafi zająć podlewanie. Każda roślina ma różne potrzeby, a jeśli mamy ich dużo, czas na dostarczanie im wody wydłuża się do granic możliwości.

Dochodzi również problem wyjazdów - wybierając się na wakacje martwimy się, jak nasza zieleń sobie poradzi. Na szczęście istnieje na to prosty sposób, który jest tani, skuteczny i naprawdę działa!

Hydrożel genialnie zatrzymuje wodę w roślinach

Hydrożel występuje w formie niewielkich polimerowych kulek . Ich działanie polega na pochłanianiu wody, którą podlewamy rośliny, lub deszczówki. Magazynują płyn, a następnie oddają go do korzeni .

Ogromnym plusem jest to, że nie rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu potrafią przetrwać i zachować swoje właściwości nawet przez 5 lat ! Jeśli w ziemi pojawia się nadmiar wody, hydrożel ją absorbuje i powiększa objętość kuleczek. Gdy natomiast następuje susza, woda zostaje oddana roślinom, a granulki kurczą się.

Niezwykłą cechą tego środka jest fakt, że potrafią pochłonąć nawet kilkaset razy więcej płynu, niż wynosi ich ciężar!

Hydrożel ma mnóstwo zalet - rośliny ci podziękują

Hydrożel dzięki swoim właściwościom ma holistyczne działanie na rośliny. Istnieje szereg zalet, które prezentuje ten środek! Oprócz magazynowania wody w korzeniach ogranicza również jej nadmierne parowanie .

Ma znakomity wpływ na glebę, ponieważ wspaniale ją napowietrza i spulchnia . Rośliny dzięki zaspokojeniu najważniejszych potrzeb rosną znacznie szybciej. Ma na to wpływ także zatrzymywanie wartościowych składników pokarmowych, które dostarczamy im w nawozach.

Jak najlepiej stosować hydrożel?

Zwykle ten środek stosuje się w proporcji kilka , kilkanaście gramów hydrożelu na 10 litrów ziemi , ale oczywiście dokładne dawkowanie znajdziecie na opakowaniu. Mieszamy substancję z podłożem, a następnie obficie podlewamy.

Pamiętaj, aby nie posypywać górnej warstwy podłoża - hydrożel musi znajdować się w okolicy korzeni, inaczej nie spełnia swojej funkcji . Granulki doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Hydrożel nie jest toksyczny i nie ma negatywnego wpływu na zieleń.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy