Ile możesz zaoszczędzić, pijąc wodę z kranu? Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń
Oszczędzanie pieniędzy to bardzo ciekawa kwestia w życiu każdego gospodarstwa domowego. Staramy się montować możliwe ekonomiczne źródła ogrzewania, korzystamy z energii odnawialnej, budujemy zero emisyjne domy, nie zwracając uwagi na to, że oszczędności możemy poszukać dosłownie wszędzie.
Nie inaczej jest z tytułową wodą. Odmawiamy sobie długich relaksujących kąpieli, a mimo to do picia zamiast wody z kranu kupujemy wodę butelkowaną. Czy ma to sens? Wedle ekspertów kompletnie nie, co w tym artykule Wam udowodnimy.
Ile kosztuje woda?
Czy ktokolwiek wyobraża sobie życie bez wody? Z pewnością nie. W codziennym życiu korzystamy z niej na każdym kroku. To dzięki niej dbamy o higienę, przygotowujemy posiłki i dbamy o nasze ogrody.
Woda to ten produkt spożywczy, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Pytanie tylko, dlaczego permanentnie za nią przepłacamy? Woda do picia to jedne z najbardziej kontrowersyjnych tematów w społeczeństwie.
Mimo wielu kampanii odnośnie picia wody z kranu, wciąż wielu z nas pije jedynie tę mineralną lub źródlaną, albo filtrowaną przez specjalistyczne filtry. Pytanie, czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens?
Woda z kranu, a zdrowie
Ile tak naprawdę kosztuje woda? Przyjmuje się, że człowiek wadze 70 kg wynosi 2,1 litra, co miesięcznie daje nam blisko 65 litrów. Jeśli za 1,5 litrową butelkę wody w sklepie płacilibyśmy jedynie 2 złote, w skali miesiąca mamy do czynienia z wydatkiem na poziomie 85 złotych.
Ile zatem kosztuje woda z kranu? Uśredniając, 1000 litrów wody z kranu będzie kosztować około 4,30 zł. Oznacza to, że pijąc wodę z kranu przez miesiąc, zapłacimy za nią jedynie 30 groszy. Czy jednak warto oszczędzać na wodzie?
Okazuje się, że tak. Woda w kranie jest zdatna do picia. Mało tego – często ma ona tyle samo składników mineralnych, co popularne wody źródlane. Czy zatem warto zdecydować się na picie wody z kranu? Wynika z tego, że tak.
Woda z kranu w Waszym domu
Wspomnieliśmy, że woda do picia to temat bardzo kontrowersyjny. Cóż, nie w każdym regionie naszego kraju woda z kranu smakuje tak samo, a jak uczy dobra etykieta, o gustach się nie dyskutuje.
Jeśli woda w kranie w Twojej okolicy nie przypadła Ci do gustu, faktycznie będziesz musiał kupować tę butelkowaną. Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, w której woda w kranie jest naprawdę smaczna, masz już odpowiedź na pytanie, czy warto ją pić.
Drodzy Czytelnicy, a czy Wy pijecie wodę z kranu? Uważacie, że to rozwianie ma więcej wad, czy zalet? Koniecznie poinformujecie nas o tym w komentarzach.