DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ostatni moment na ich posadzenie. Inaczej ogród zaświeci pustkami
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 13.09.2023 14:41

Ostatni moment na ich posadzenie. Inaczej ogród zaświeci pustkami

co sadzić we wrześniu?
Canva/LianeM, Getty Images

Wrzesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. W pierwszej kolejności to okres zbiorów. Jeśli drzewa i krzewy obrodziły zbieramy wtedy jabłka, gruszki, śliwki czy maliny. Ale to też czas pierwszych przygotowań do zimy. We wrześniu możemy wykonać ostatnie koszenie trawy czy przyciąć krzewy i gałęzie drzew.

Warto pamiętać jednak, że wrzesień to też dobry moment na sadzenie. Na początku jesieni możemy posadzić wiele odmian roślin, które pięknie ozdobią nasz ogród wiosną. Co można sadzić we wrześniu?

Co najlepiej posadzić we wrześniu?

Początek jesieni to bardzo pracowity czas dla ogrodników. To moment, kiedy sprzątamy ogród po lecie, zbieramy plony i zaczynamy zabezpieczać ogród przed chłodem. To też czas, kiedy już planujemy, co nowego chcielibyśmy mieć w ogrodzie wiosną.

Szczególnie ważne jest to, aby zdążyć z pracami ogrodniczymi przed pierwszymi przymrozkami, które mogą zaszkodzić roślinom. Jeśli wykonamy najważniejsze prace porządkowe, możemy zastanowić się, co sadzić we wrześniu w ogrodzie? 

Wrzesień to dobry czas na wzbogacenie naszego ogrodu o nowe gatunki. Nasze sadzonki zdążą się jeszcze wzmocnić i ukorzenić przed zimą, a brak upałów i umiarkowane nasłonecznienie będą działać na ich korzyść. Nie powinny im też jeszcze zagrażać przymrozki.

AMILYN GALARIO, It's Lek Gajarion.jpg
Canva/AMILYN GALARIO, It's Lek Gajarion

Te kwiaty możemy sadzić we wrześniu. Wiosną ozdobią ogród

Miłośnicy kolorowych ogrodów mogą zasadzić jesienią dwuletnie gatunki kwiatów, jak stokrotki, bratki czy malwy. Najbliższej wiosny ich oczy będą cieszyć jeszcze tylko zielone liście, ale w następnym roku rośliny pięknie zakwitną.

Okres kwitnienia stokrotek przypada między kwietniem a czerwcem, ale kwiaty utrzymują się nawet do grudnia, więc stokrotki będą zdobić ogród przez większą część roku. 

Z kolei bratki i malwy będą nadawać ogrodowi nieco wiejski, tradycyjny charakter. Dziś do wyboru mamy wiele odmian malw, ich kwiaty mogą być białe, żółte, łososiowe, czerwone, bordowe, fioletowe, bordowe czy nawet dwubarwne.

Te byliny i iglaki też warto posadzić w ogrodzie jesienią

Wśród bylin, po które możemy sięgnąć we wrześniu jest funkia i barwinek, ale też floks szydlasty, gęsiówka czy tawułka. We wrześniu możemy też z powodzeniem sadzić iglaki o zimozielonych liściach, jak żywotniki, sosny, jałowce i cyprysiki. 

Kupimy je w sklepie ogrodniczym w doniczce, a w połowie września możemy je wsadzić do ziemi. Przy wyborze zwróćmy uwagę, czy wybrany okaz ma dobrze wykształcone korzenie, aby zdążył się przyjąć i ukorzenić przed zimą.

Do połowy września możemy też posadzić w ogrodzie krzewy o trwałych zimą liściach, jak bukszpan, laurowiśnia, mahonia czy różanecznik.

Canvaarisara1978.jpg
Canva/arisara1978 Getty Images
Polecane