DomekIOgrodek.pl Łazienka Jak czyścić kratki wentylacyjne? Ta mieszanka usunie nawet pleśń i grzyba
canva/yunava1, Getty Images

Jak czyścić kratki wentylacyjne? Ta mieszanka usunie nawet pleśń i grzyba

2 lutego 2023
Autor tekstu: Adam Moskal

Kratka wentylacyjna to nieodzowny element w naszym domu. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Zadbana funkcjonuje prawidłowo. Dlatego tak ważne jest utrzymanie jej w dobrym stanie. Znamy bardzo ciekawy patent, który pozwoli Wam cieszyć się sprawną cyrkulacją powietrza.

Dlaczego warto czyścić klatkę wentylacyjną?

Klatka wentylacyjna to część systemu wentylacji grawitacyjnej służący do cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Pomaga oczyszczać zanieczyszczone powietrze, aby to czyste mogło z pomocą naturalnych nieszczelności budynków czy nawiewów, tudzież okien dotrzeć do środka bez najmniejszego problemu.

Podczas swojej pracy, na plastikowych kratach osadzają się zanieczyszczenia zebrane przez brudne powietrze. Zmniejsza to skuteczność działania klatki wentylacyjnej co może skutkować m.in problemami z budynkiem, a nawet z złego samopoczucia użytkowników danego pomieszczenia czego skutkiem mogą być chociażby uciążliwe choroby. te, wywoływane są przez mogące namnażać się grzyby jak i pleśń. To one odpowiadają za liczne choroby układu oddechowego, czy alergie.

Brak regularnego oczyszczania tego konkretnego elementu wentylacji może skutkować nawet zatruciem czadem, który powstaje w wyniku złej cyrkulacji powietrza.

Jak czyścić klatkę wentylacyjną?

Najprostszą metodą na sprzątanie kratki wentylacyjnej jest oczywiście użycie odkurzacza. Jednak metoda ta jest skuteczna tylko połowicznie. Dlaczego? Sprzątamy tylko wewnętrzną stronę plastikowych elementów. Aby jednak móc w pełni oczyścić fragment systemu wentylacji powietrza trzeba czegoś więcej niż samo urządzenie do sprzątania powierzchni zakurzonych.

Co jest nam zatem potrzebne? Woda wraz z sodą oczyszczoną!

Aby stworzyć roztwór, potrzebujesz rozpuścić dwie łyżki sody w ciepłej wodzie. Najlepszym przedmiotem do tego będzie buteleczka z atomizerem. Po przygotowaniu kompozycji myjącej potrząśnij butelką, aby wszystko ze sobą dobrze wymieszać. Następnie spryskaj elementy wentylacyjne i pozostaw na piętnaście do dwudziestu minut.

Po tym czasie, z pomocą np. ścierki lub gąbki, tudzież innego przedmiotu do czyszczenia zetrzyj brud, który osadził się na plastikowych kratkach. Dla lepszego efektu przetrzyj powierzchnię mokrą szmatką. Ostatnią czynnością jaką trzeba wykonać jest osuszenie kratki wentylacyjnej. Voila! Gotowe.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną?
canva/tab1962

Warto dodać, że jeśli masz problem z grzybem, skorzystaj ze szczoteczki do zębów z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Drugą metodą, również skuteczną jest użycie kostki do zmywarki. W tym celu jednak, potrzeba zdemontować katkę wentylacyjną ze ściany. Każda z nich ma inny sposób montażu, więc albo będziesz potrzebować ją tylko podważyć nożykiem, albo odkręcić śrubokrętem.

Jak już będziesz miał kratkę wentylacyjną w dłoni, czas na przygotowanie roztworu. Potrzebujesz do tej czynności miski. Najlepiej takiej, w której to co wcześniej zostało zdjęte ze ściany zmieści się bez problemu. Tutaj, również będziesz potrzebować ciepłej wody. Kiedy mieszanka będzie się tworzyć, opłucz kratkę wentylacyjną pod bieżącą wodą.

Jak wszystko będzie już gotowe, włóż do przygotowanego roztworu element wentylacji i pozostaw na około półgodziny. Możesz ustawić sobie budzik. Po upłynięciu określonego czasu, doczyść kratkę, a następnie wysusz. Wtedy na powrót możesz zamontować to, co zostało odmontowane od ściany i cieszyć się idealną cyrkulacją powietrza!

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy