Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak postępować, gdy w domu wybuchnie pożar? Lepiej wiedzieć
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.02.2024 21:19

Jak postępować, gdy w domu wybuchnie pożar? Lepiej wiedzieć

Pożar
Canva / Mattias Bokinge, Getty Images

Pożar w domu może skończyć się utratą całego naszego mienia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Niestety czasem przez naszą własną nieuwagę doprowadzamy do wzniecenia ognia w pomieszczeniu.

Kiedy w domu wybuchnie pożar, wpadamy w panikę i nie wiemy, jak postępować. Z jednej strony myślimy o ugaszeniu ognia, chcemy ratować najcenniejsze przedmioty, a w konsekwencji narażamy własne życie. Co robić, kiedy wybuchnie pożar?

Najczęstsze przyczyny pożaru według Państwowej Straży Pożarnej

Pożar może wybuchnąć w mgnieniu oka. Państwowa Straż Pożarna podaje, jakie są najczęstsze przyczyny pożaru. Z pozoru niegroźne praktyki mogą wzniecić ogień, z którym ciężko sobie poradzić.

Zwykle przyczyną pożaru jest nieprawidłowe użytkowanie pieca. Ogień mogą wzniecić też czajniki, a nawet nieprawidłowo używane grzejnik. Do tego dochodzą niedopałki papierosów, które mogą prowadzić do tragedii.

Czasem przyczyną pożaru bywają też zapałki lub zapalniczki zostawione w rękach dzieci. Poza tym niebezpieczne są też zwarcia urządzeń elektrycznych. Co jednak robić, kiedy w domu wybuchnie pożar?

Pożar
Canva / Evgenii Mitroshin, Getty Images

Co robić, kiedy w domu wybuchnie pożar?

Gdy w domu pojawi się ogień pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to spróbować opanować nerwy. Pożar często równa się ogromnej panice, a to sprawia, że możemy tylko pogorszyć sytuację.

Musimy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z ogniem. Jeśli nie jest go dużo, czasem jesteśmy w stanie sami go ugasić. Warto też otworzyć drzwi, jeśli są zamknięte na zamek. Nie powinniśmy się skupiać na ratowaniu rzeczy materialnych, to w tej sytuacji nie jest najważniejsze.

Kiedy wybuchnie pożar, nie należ otwierać okien, ponieważ w ten sposób wiatr może pomóc w rozprzestrzenianiu się ognia. Co robić, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ugasić pożaru.

Jak uciec z płonącego budynku?

Kiedy ognia jest dużo, nie damy rady samodzielnie go ugasić. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie opuszczenie pomieszczenia. Najlepiej zrobić to poruszając się na czworaka po podłodze. Właśnie tam jest najmniej dymu.

W momencie, kiedy uda nam się opuścić budynek powinniśmy natychmiast zadzwonić po straż pożarną, która zajmie się ugaszeniem ognia. Numer na straż pożarną, czyli 998 najlepiej mieć zapisany w telefonie.

Pożar
Canva / Mattias Bokinge, Getty Images

Zobacz także:

Tagi: Mieszkanie Dom