Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak pozbyć się moli odzieżowych? Zawiń w folię i włóż do szafy
Paulina Korzec
Paulina Korzec 12.05.2024 10:54

Jak pozbyć się moli odzieżowych? Zawiń w folię i włóż do szafy

Dziura w swetrze
Fot. Shutter/Tatiana Foxy

Mole odzieżowe to prawdziwe utrapienie. Potrafią niszczyć ubrania w zastraszającym tempie i sprawiają, że nawet najlepsze, dopiero co kupione rzeczy nie nadają się do noszenia.

Walka z nimi nie musi być jednak uciążliwa i czasochłonna. Wystarczy jednak wypróbować jeden ze sprawdzonych, domowych sposobów, by pozbyć się tych natrętnych szkodników raz na zawsze.

Pozbądź się uciążliwych szkodników

Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z molami - czy to odzieżowymi, czy to spożywczymi - wie, jak dokuczliwa potrafi być obecność tych owadów i jak długotrwała może być walka z nimi. W tym artykule zajmiemy się molami odzieżowymi.

Nie każdy wie, że mole to tak naprawdę… motyle. Są dobrze widoczne gołym okiem, bo osiągają nawet 1,5 cm średnicy przy rozłożonych skrzydłach. Mają jasną barwę i szybko się rozmnażają, błyskawicznie wydając kolejne pokolenia larw żywiących się tkaninami.

Mole żerują na materiałach, takich jak bawełna, futro, skóra czy moher. Preferują miejsca zacienione, dlatego szafa z ubraniami to dla nich istny raj. Jak w takim razie pozbyć się tych szkodników? Do wyboru mamy kilka metod. Mechaniczne pułapki i środki chemiczne nie zawsze działają, a przy tym są dość kosztowne. A co z domowymi metodami?

Mole
Fot. Canva/Africa images

Potraktuj mole... zapachem

Mole odzieżowe mają kilka słabych punktów. Po pierwsze nie lubią zmiennych i skrajnych temperatur. Doskonale zadziała na nie wietrzenie ubrań w ciepły, słoneczny dzień lub chłodzenie w zamrażalniku.

Jeśli chcemy odstraszyć i przepędzić mole raz na zawsze, warto sięgnąć po wypróbowaną metodę, która polega na rozpyleniu w szafie intensywnych zapachów, których te natrętne owady wręcz nienawidzą.

Jaki aromat wykorzystać? Mole nie cierpią zapachu cytrusów, przypraw korzennych (np. goździków), a także ziół, takich jak szałwia czy liść laurowy. Najbardziej skuteczna będzie jednak lawenda, z której przygotujemy specjalny odstraszacz na mole.

Tak przegonisz mole raz na zawsze

Kawałki mydła umieszczane w szafie to sposób stosowany od wieków przez nasze babcie. Intensywny zapach do walki z molami roztoczą także olejki eteryczne, którymi możemy nasączyć waciki, ale jest jeszcze jeden skuteczny sposób na skuteczne pozbycie się uciążliwych owadów.

Potrzebne będą nam niewielkie fragmenty folii aluminiowej, w które zawiniemy po łyżeczce suszonych kwiatów lawendy z dodatkiem suszonej mięty. Gotowe zawiniątka dziurawimy igłą. W ten sposób roztoczymy w szafie intensywny zapach, nie brudząc ubrań i odstraszając uporczywe owady.

Lawenda
Fot. Canva/Madeleine_Steinbach

Zobacz także: