Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak przycinać maliny? 1 ruchem możesz zniszczyć cały plon na przyszły rok
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.09.2023 08:47

Jak przycinać maliny? 1 ruchem możesz zniszczyć cały plon na przyszły rok

Jak przycinać maliny?
Materiał YouTube z kanału Zielone Pogotowie

Zbliża się początek jesieni, co oznacza, że maliny powoli przestają owocować. Szkoda – któż z nas nie lubi ich smaku. To dobry moment, aby dodatkowo zadbać o te rośliny, aby na następny sezon wydały jeszcze bardziej dorodny plon.

Maliny to rośliny, które po zakończeniu owocowania wymagają skrupulatnej pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy Ci, jak przycinać maliny oraz jak odpowiednio zadbać o nie przed nadejściem chłodniejszych dni. Nie tracąc czasu, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi patentami na piękne, dorodne maliny.

Jak przycinać maliny i kiedy należy to robić?

Maliny to owoce, które mimo dużej popularności wśród konsumentów, nie są tak chętnie uprawiane przez ogrodników i rolników. Wynika to przede wszystkim z tego, że owocują one stosunkowo krótko, a ponadto są wrażliwe na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne.

Miłośnicy przydomowego ogrodnictwa skarżą się z kolei na wymagającą pielęgnację zwłaszcza po okresie owocowania. Niestety, maliny wymagają sporo uwagi, aczkolwiek znając kilka patentów, ich pielęgnacja nie powinna stanowić wyzwania.

Maliny wymagają naszej uwagi szczególnie na przełomie lata i jesieni. Wrzesień to dobry czas, aby odpowiednio przygotować je do chłodniejszej części roku. Poniżej przedstawimy Wam, jak przycinać maliny, aby przetrwały one zimę.

Jak przycinać maliny w ogrodzie.jpg
Canva/george733, Getty Images

Jak przycinać maliny bezpiecznie?

Maliny powinny być odpowiednio przycięte przed nadejściem zimy. Już pod koniec lata należy je odpowiednio wzmocnić, aby przetrwały trudną, chłodną część roku. W tym celu należy zadbać o usunięcie wszelkich suchych pędów.

Zabieg ten należy wykonywać kilka tygodni po zebraniu wszystkich owoców. Przesuszeniu ulegają zwykle dwuletnie pędy. Spokojnie, nie musicie się obawiać, że usunięcie ich osłabi roślinę. W ich miejsce w kolejnym sezonie wyrosną nowe, zdrowe i młode egzemplarze.

Jeśli Wasze maliny wydają owoc raz w roku, wówczas warto przyciąć je na przełomie września i października. Gdy wydają owoc dwa razy do roku, należy je przyciąć dopiero przed pierwszymi przymrozkami.

Jak przycinać maliny? Odpowiednia technika ma znaczenie

Jeśli zastanawiacie się, jak przycinać maliny w sposób odpowiedni, to dobrze trafiliście. Zaraz Wam to wyjaśnimy. Maliny należy przycinać za pomocą ostrego sekatora. Zaleca się odciąć suche pędy przy samej nasadzie.

Odpowiednie przycinanie malin powinno zakończyć się pozostawieniem 4-6 najbardziej zdrowych gałązek. Maliny jesienne warto z kolei przycinać poniżej miejsca owocowania. Możecie także odciąć odrosty korzeniowe, które posłużą Wam za sadzonki.

Drodzy Czytelnicy, jeśli zastanawialiście się, jak przycinać maliny, znacie już na to odpowiedź. Nie pozostaje nic innego, jak zadbać o swoje rośliny jeszcze przed nadejściem chłodniejszych dni. Życzymy Wam powodzenia, a tymczasem sami zabieramy się do pracy w naszych ogrodach.

Jak przycinać maliny w domu.jpg
Canva/rand22, Getty Images