Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Jak szybko odkamienić pralkę? Potrzebujesz 2 produktów
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.06.2024 17:13

Jak szybko odkamienić pralkę? Potrzebujesz 2 produktów

Pralka
Fot. Shutter/LumenSt

Czysta pralka to czyste pranie – mówi o tym niemalże każdy producent urządzeń oraz środków do czyszczenia pralki. Czy jednak wiecie jak odkamienić pralkę poprawnie?

Kamień w pralce to problem wielu użytkowników urządzeń piorących. Co ciekawe, zamiast stosowania specjalistycznych środków czyszczących, spokojnie możemy się go pozbyć za pomocą starych, sprawdzonych i przede wszystkim tanich domowych sposobów. Wystarczy wybrać się na zakupy do sklepu spożywczego.

Dlaczego tak ważne jest odkamienianie pralki?

Regularne odkamienianie pralki gwarantuje nam o wiele czystsze pranie oraz dłuższą, bezproblemową pracę urządzenia. Nie od dziś wiadomo, że nieczystości z wnętrza pralki mogą osadzać się na ubraniach, a także powodować uszkodzenie urządzenia.

Teoretycznie moglibyśmy się pokusić o próbę zmniejszenia twardości wody wykorzystywanej do prania, ale czy to rozwiązuje problem? Oczywiście zastosowanie filtru pralkowo-zmywarkowego powinno nieco pomóc w ograniczeniu ilości kamienia w pralce, ale całkowicie nie wyeliminuje tego problemu.

W takim razie jak odkamienić pralkę? Poniżej zdradzimy wam domowe sposoby, które wykorzystywały nawet nasze mamy i babcie, zanim jeszcze popularne środki do czyszczenia pralki stały się popularne i ogólnodostępne.

Odkamienianie pralki 2.jpg
Fot. Canva/Sergiy Akhundov, Getty Images

Jak odkamienić pralkę?

Najłatwiejszym sposobem na zwalczenie kamienia w pralce jest zastosowanie octu. Wystarczy wlać bezpośrednio do bębna pralki 2 szklanki octu i wsypać 2 opakowania kwasku cytrynowego.

Teraz włączcie pralką na cyk 90 stopni Celsjusza i poczekajcie, aż zadzieje się magia. Po zakończeniu cyklu prania pozostało wam tylko wyczyścić octem gumowe elementy pralki, by cieszyć się czystym, wolnym od kamienia w pralce urządzeniem.

Z tym sposobem kamień w pralce nie ma szans

Możecie równie dobrze użyć samego kwasku cytrynowego, jeśli obawiacie się odoru octu z pralki. W tym celu wsypcie do bębna pralki około 120 gramów kwasku cytrynowego i ponownie zastawcie ją na program 90 stopni Celsjusza.

Dokładnie w ten sam sposób pozbędziecie się kamienia z pralki przy użyciu sody oczyszczonej. 2 opakowania tego specyfiku wrzucamy do zasobnika i włączamy program 90 stopni Celsjusza. Prawda, że proste?

Jeśli dotąd zastanawialiście się, jak odkamienić pralkę domowymi sposobami, oto gotowe rozwiązania. Gwarantujemy, że są one co najmniej o połowę tańsze od specjalistycznej chemii, a przy tym równie skuteczne. Gorąco polecamy wypróbować je w praktyce.

Odkamienianie pralki 3.jpg
Fot. Canva/Denis Kuznetsov, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: