Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Policja ostrzega przed kradzieżami na działkach
Paulina Korzec
Paulina Korzec 12.06.2024 08:34

Policja ostrzega przed kradzieżami na działkach

działki
canva.com/georgeclerk

Działki ogrodnicze cieszą się niesłabnącą popularnością. Właśnie teraz przypada najważniejszy okres dla działkowiczów, którzy zajmują się uprawami i chętnie spędzają czas w otoczeniu natury.

Jak się jednak okazuje, pełnia sezonu sprzyja nie tylko wypoczynkowi na świeżym powietrzu, ale także aktywności złodziei, którzy tylko czyhają na chwilę nieuwagi ze strony użytkowników działek ROD. W sprawie wypowiedziała się policja.

Sezon działkowy w pełni

Ciepłe dni sprzyjają pobytowi w ogródkach działkowych. To kluczowy moment w uprawie warzyw i owoców i najlepsze chwile na pielęgnację kwiatów oraz krzewów w ogrodzie. Chętnie zajmujemy się nie tylko roślinnością, ale też relaksujemy się w otoczeniu przyrody.

Beztroskie chwile sprzyjają jednak nieostrożności. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić cały dobytek, który przechowujemy na działce. A ten bywa niemały i z pewnością szybko znajdą się na niego “chętni”.

W sezonie wiosenno-letnim do ogródków tłumnie ściągają nie tylko działkowicze, ale też złodzieje skuszeni cennymi łupami, o które na działkach nie trudno. Do użytkowników ROD-ów zaapelowała już nawet policja.

Co kradną złodzieje na działkach?

Działka nie jest interesująca do rabusiów? Nic bardziej mylnego. Pod naszą nieobecność złodziej może być zainteresowany sprzętami ogrodowymi. Kosiarki, piły spalinowe, wiertarki czy wkrętarki - te wszystkie urządzenia są wiele warte. Niekiedy przedmiotem kradzieży stają się nawet plony i nasadzenia w ogrodach.

Kolejna grupa przedmiotów będących łakomym kąskiem dla rabusiów to sprzęt RTV i AGD. W altanie działkowej często nie brakuje radia, czajnika elektrycznego, małej lodówki, butli z gazem i innych wartościowych urządzeń.

Poza tym łupem złodziei padają także rzeczy osobiste - portfele, klucze, dokumenty. Warto pamiętać, że rabusie mogą grasować nawet wtedy, gdy przebywamy na działce! Najważniejsze jest pilnowanie i zabezpieczenie swojego dobytku, o czym przypomina policja.

Policja apeluje do działkowców

Zdaniem policji, przyczyną rabunków, do których dochodzi na terenie ogródków działkowych, jest słabe zabezpieczenie altan ogrodowych. Dobry zamek na działce ROD to podstawa. Zawsze pamiętajmy o zamykaniu okien i drzwi pod naszą nieobecność.

Dobre zabezpieczenie to jedno, ale kolejna sprawa to wzmożona czujność, obserwacja i świadomość tego, co dzieje się na terenie ROD-ów.

Czujność i zwracanie uwagi na przebywające osoby obce, obserwujące działki również może uchronić ogródki przed włamaniem. - przestrzega policja z KPP w Lubinie na swoim profilu na portalu Facebook.

Zobacz także: