Kup w aptece i przetrzyj meble. Kurz nie będzie się osadzał
Walka z kurzem może spędzać sen z powiek każdemu, niezależnie od tego, ile czasu poświęcamy na sprzątanie i jak często przecieramy meble. Występowania kurzu w powietrzu nie da się uniknąć, ale można zapobiegać jego osadzaniu się.
Płaskie, suche powierzchnie, zwłaszcza w pobliżu sprzętów RTV, przyciągają kurz jak magnes. Można temu zaradzić, stosując podstawowej domowe produkty i środek z… apteki.
Możesz zapobiegać osadzaniu się kurzu
Kurz to mieszanina pyłu i cząsteczek piasku, materii organicznej i drobnoustrojów. Osadza się na meblach w postaci nalotu, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim jest szkodliwy dla zdrowia, o czym doskonale wiedzą alergicy uczuleni na roztocza.
Konieczność walki z kurzem jest więc niekwestionowana, ale proces ten bywa żmudny, a niekiedy nie przynosi pożądanych efektów. Nieważne, jak często sprzątamy, kurz znowu się osadza i jesteśmy zmuszeni ponownie przecierać meble. Czas z tym skończyć.
Kurz osadza się na powierzchniach w rezultacie oddziaływania między cząsteczkami. Na przyciąganie cząsteczek odporne są powierzchnie antystatyczne, czyli takie, które się nie elektryzują. Warto ten fakt wykorzystać w walce z kurzem i zabezpieczyć meble domowym środkiem, który zapobiegnie osadzaniu się kurzu.
Gliceryna na kurz
Za kilka złotych w aptece nabędziemy glicerynę, która okazuje się być doskonałym środkiem do walki z kurzem. Słynie ze swoich właściwości nawilżających i natłuszczających, ze względu na które znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, farmacji i kosmetyce, gdzie służy do produkcji leków, balsamów, czopków czy kremów. Można ją jednak wykorzystać w inny sposób.
Do miski z ciepłą wodą dodajmy odrobinę gliceryny. Wystarczy kilka kropli, by uzyskać uniwersalny płyn do mebli. Gotową miksturę nanosimy za pomocą ściereczki na powierzchnie. Ścieranie kurzu w tych miejscach będzie znacznie rzadziej wymagane.
Co jeszcze na kurz?
Na kurz doskonale działa również kwas. Skórki z owoców cytrusowych wystarczy zanurzyć w 0,5 l octu i odstawić na kilka dni. Gotowy, odcedzony płyn przelewamy do spryskiwacza i rozpylamy na meble, nadmiar roztworu wycierając ściereczką.
Domowe preparaty z wodą na bazie octu oraz gliceryny możemy również wykorzystać do czyszczenia i zabezpieczenia innych powierzchni w domu, np. szyb w oknach, luster, a nawet kafli i podłóg. Dzięki temu zaoszczędzimy na zakupie sklepowej chemii, a nasz dom będzie lśnił czystością.
Zobacz także:
- Białe trampki żółkną po praniu? Wszystko przez 1 błąd
- To nie tylko twoja własność. Sąsiad może domagać się rozbiórki
- Kiedyś stała w każdym salonie. Dziś kosztuje krocie