Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kup w aptece i przetrzyj meble. Kurz nie będzie się osadzał
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.06.2024 15:33

Kup w aptece i przetrzyj meble. Kurz nie będzie się osadzał

kurz na meblach
Fot. Canva/dashapetrenkophotos

Walka z kurzem może spędzać sen z powiek każdemu, niezależnie od tego, ile czasu poświęcamy na sprzątanie i jak często przecieramy meble. Występowania kurzu w powietrzu nie da się uniknąć, ale można zapobiegać jego osadzaniu się.

Płaskie, suche powierzchnie, zwłaszcza w pobliżu sprzętów RTV, przyciągają kurz jak magnes. Można temu zaradzić, stosując podstawowej domowe produkty i środek z… apteki.

Możesz zapobiegać osadzaniu się kurzu

Kurz to mieszanina pyłu i cząsteczek piasku, materii organicznej i drobnoustrojów. Osadza się na meblach w postaci nalotu, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim jest szkodliwy dla zdrowia, o czym doskonale wiedzą alergicy uczuleni na roztocza.

Konieczność walki z kurzem jest więc niekwestionowana, ale proces ten bywa żmudny, a niekiedy nie przynosi pożądanych efektów. Nieważne, jak często sprzątamy, kurz znowu się osadza i jesteśmy zmuszeni ponownie przecierać meble. Czas z tym skończyć.

Kurz osadza się na powierzchniach w rezultacie oddziaływania między cząsteczkami. Na przyciąganie cząsteczek odporne są powierzchnie antystatyczne, czyli takie, które się nie elektryzują. Warto ten fakt wykorzystać w walce z kurzem i zabezpieczyć meble domowym środkiem, który zapobiegnie osadzaniu się kurzu.

Gliceryna na kurz

Za kilka złotych w aptece nabędziemy glicerynę, która okazuje się być doskonałym środkiem do walki z kurzem. Słynie ze swoich właściwości nawilżających i natłuszczających, ze względu na które znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, farmacji i kosmetyce, gdzie służy do produkcji leków, balsamów, czopków czy kremów. Można ją jednak wykorzystać w inny sposób.

Do miski z ciepłą wodą dodajmy odrobinę gliceryny. Wystarczy kilka kropli, by uzyskać uniwersalny płyn do mebli. Gotową miksturę nanosimy za pomocą ściereczki na powierzchnie. Ścieranie kurzu w tych miejscach będzie znacznie rzadziej wymagane.

Co jeszcze na kurz?

Na kurz doskonale działa również kwas. Skórki z owoców cytrusowych wystarczy zanurzyć w 0,5 l octu i odstawić na kilka dni. Gotowy, odcedzony płyn przelewamy do spryskiwacza i rozpylamy na meble, nadmiar roztworu wycierając ściereczką.

Domowe preparaty z wodą na bazie octu oraz gliceryny możemy również wykorzystać do czyszczenia i zabezpieczenia innych powierzchni w domu, np. szyb w oknach, luster, a nawet kafli i podłóg. Dzięki temu zaoszczędzimy na zakupie sklepowej chemii, a nasz dom będzie lśnił czystością.

Zobacz także: