DomekIOgrodek.pl Porady domowe Jak wyszorować osmoloną szybę w kominku po zimie? Jest na to prosty sposób
KatarzynaBialasiewicz, Getty Images

Jak wyszorować osmoloną szybę w kominku po zimie? Jest na to prosty sposób

24 lutego 2023
Autor tekstu: Aneta Wyszyńska

Kominek to nieodzowny element w każdym domu jednorodzinnym i nie tylko. Zapewnia przyjemne ciepło w coraz to chłodniejsze wieczory zaczynające się od połowy października, a niekiedy nawet i nieco wcześniej. Nadaje również swoistego klimatu dzięki wmontowanej szybie. Warto jednak wiedzieć, jak wyszorować osmoloną szybę kominka.

Dlaczego szyba kominka brudzi się?

Szyba kominka ulega zabrudzeniom, ponieważ osadza się na niej czarny tłusty osad powstający w wyniku spalania produktu opałowego. Dlatego jego wybór jest tak bardzo ważny. Nigdy też nie wolno palić w kominku mokrym, czy wilgotnym drewnem. Najlepszy do tego jest osuszony i taki, który był sezonowany przez dwa lata. Warto również unikać drewna drzew iglastych, gdyż zanieczyszczają przewód komina, a to zacznie utrudniać jego należyte funkcjonowanie, czyli osłabi ciąg powietrza.

Zupełnie niespodziewana metamorfoza domu Ryśka "Szczeny". Co za widoki

Jak wyczyścić szybę kominka?

Wszystko zależy od tego, z jakimi zabrudzeniami mamy styczność. Im większa intensywność spalania, tym szyba będzie bardziej osmolona. Czyszczenie jednak zawsze będzie przebiegało w podobny sposób:

  • Najpierw musimy przygotować wszystkie niezbędne nam do czyszczenia produkty: papierowe ręczniki, wilgotną szmatkę i delikatną gąbkę, odpowiedni preparat do czyszczenia, może być chemiczny lub naturalny oraz worek na śmieci, a także rękawiczki ochronne. Pamiętajcie, aby nie używać do czyszczenia szyby kominka preparatów ściernych, gdyż doprowadzimy do porysowania szyby!
  • Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie podłogi wokół kominka z pomocą gazet albo folii. Jeśli mamy na szybie dość mocno uporczywe zabrudzenia warto odmontować drzwiczki i wyczyścić na zewnątrz, np. w garażu. W styczności z lekkimi zabrudzeniami potrzebujemy nanieść na szklaną powierzchnię np. roztwór z sody oczyszczonej , płynu do mycia naczyń, amoniaku, ewentualnie octu spirytusowego. Przecierami szmatką i zbieramy brud.
  • Gdy zabrudzenia są intensywne, ale nie wymagają zdejmowania drzwiczek, najpierw używamy płynu do mycia naczyń, który pomoże nam usunąć pierwszą warstwę brudu. Potem należy użyć specjalnego preaparatu do mycia i albo czyścimy szybę od razu, albo potrzebujemy chwilę odczekać. Szybę zawsze myjemy od góry do dołu.

Na koniec pozostaje nam wypolerować szybę. Do tego możemy wykorzystać stare, czarno-białe gazety, albo płynu do mycia okien.

Projekt bez tytułu - 2023-02-24T103226.993.png
canva/ YvanDube, Getty Images Signature

Co robić, aby szyba w kominku rzadziej się brudziła?

Trzeba przestrzegać kilka podstawowych zasad, aby nasza nie ulegała częstym zabrudzeniom:

  • Zawsze pal od góry, czyli nie podpalaj drewna, które leży na dole. Będzie mniej dymu, a do tego ogień zacznie się ładnie rozprzestrzeniać.
  • Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, pal tylko suchym drewnem, gdyż większa część energii wytwarzana podczas spalania zużywana jest do zwalczenia wilgoci. Poza tym, wilgotne drewno emituje sporą ilość pyłu, a do tego źle się pali.
  • Staraj się nie używać papieru oraz kartonów do spalania. Nie dość, że szybko pożerane są przez ogień, to wytwarzają sporą ilość dymu.
Wymieszaj z gorącą wodą i zanurz ruszt kuchenki gazowej. Tłuszcz i brud od razu znikną
Myszy uciekną gdzie pieprz rośnie. Po prostu zostaw ten owoc na podłodze
Obserwuj nas w
autor
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy