Najlepszy domowy patent na szybkie przeczyszczenie komina. Może zapobiec wzywaniu specjalisty
Czyszczenie komina jest bardzo ważną czynnością, która powtarzana regularnie zapewni nie tylko skuteczne działanie instalacji, ale zapewni bezpieczeństwo domownikom. Do sprzątania komina często wołamy kominiarza lub musimy sami wchodzić na dach, aby należycie się nim zająć. Znamy prosty sposób jak wyczyścić komin bez częstych, wyżej wspomnianych konieczności.
Dlaczego warto czyścić komin?
Czyszczenie komina jest bardzo ważną czynnością, która powtarzana regularnie zapewni nie tylko skuteczne działanie instalacji, ale da także bezpieczeństwo domownikom. Odprowadza on pozostałości, po spalaniu paliwa. Podczas tego procesu, na jego ściankach osadza się sadza oraz smoła, które utrudniają należyty ciąg kominka. Może się zdarzyć, że dym będzie wpychany do środka, a nie na zewnątrz. Przyczynami tego stanu bywają najczęściej:
- za mała ilość powietrza,
- nieodpowiedni sposób palenia,
- używanie jako paliwa mokrego drewna,
- niedostateczna temperatura w kotle.
Dlatego tak istotne jest, aby zachować go w należytej czystości.
To najgorszy szkodnik drzew owocowych, uporasz się z nim już w lutym. Musisz się spieszyćObierki z ziemniaków dobre do czyszczenia kominów
Znaną od dawna i bardzo skuteczną metodą na oczyszczenie komina bez konieczności wchodzenia na dach jest użycie obierków po ziemniakach. Sposób ten był wykorzystywany już dekady temu, z pokolenia na pokolenie. Nie potrzeba zatem wiele, aby przetestować skuteczność tej metody.
Oto co musimy zrobić:
- Po obraniu ziemniaków musisz osuszyć obierki z ziemniaków. W tym celu rozłóż je na blaszanej tacy, tudzież na ręczniku i pozwól im wyschnąć. Trzymaj je jednak z dala od światła słonecznego.
- Zostaw je na około 24 do 48 ośmiu godzin, aby mieć pewność, że należycie wyschły, gdyż tylko takie spalą się prawidłowo w kominku.
- Po wyżej wspomnianym czasie wrzuć z należytą ostrożnością suche obierki. Spalają się z dużą energią, więc wypchną kreozot i osad z kominka. Skrobia w nich zawarta działa na sadzę wysuszająco i wykruszająco. Do tego proces spalania będzie efektywniejszy.
Inne metody na czyszczenie komina
Poza wyżej wspomnianą metodą istnieją jeszcze inne pomagające zachować czystość naszego komina:
- czyszczenie komina bez wchodzenia na dach - z pomocą wyciora lub zestawu do czyszczenia komina na wiertarkę, łatwo wyczyścisz zabrudzone miejsca, na tyle na ile będzie to możliwe,
- szczotka kominiarska - jeśli nie masz lęku wysokości, możesz wyszorować komin specjalną szczotką kominiarską, którą zaczepić najlepiej o jakiś ciężki odważnik. To znacząco ułatwi pracę. Nie zapomnimy o grubych rękawicach i pomocy drugiej osoby, aby miał kto nas asekurować,
- specjalistyczne środki do czyszczenia komina - są to specjalne proszki, które od czasu do czasu należy wrzucić do pieca lub kominka. Trzeba jednak ściśle stosować się do zaleceń producenta,
- kominiarz - pamiętaj o tym, żeby co jakiś czas wezwać kominiarza. To osoba przeszkolona do czyszczenia tego typu instalacji, więc będziesz mieć pewność, że wszystko zostało należycie posprzątane.