Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Jak zrobić las w słoiku? Kluczowe są 3 zasady
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 14.05.2023 10:06

Jak zrobić las w słoiku? Kluczowe są 3 zasady

Jak zrobić las w słoiku?
Screen z filmu pochodzi z kanału Forum Designu na YouTube, canva/qnula

Las w słoiku jest piękną, oryginalną dekoracją wnętrz. Rośliny zamknięte w szkle możesz zrobić samodzielnie w bardzo prosty sposób. Musisz pamiętać jednak o trzech najważniejszych zasadach. Wtedy las w słoiku będzie cieszył Twoje oko przez długi czas.

Las w słoiku. Poznaj przydatne wskazówki

Jak zrobić las w słoiku? Na początku przygotuj duży, szklany słój z korkowym przykryciem. Słoik koniecznie umyj i zdezynfekuj, aby pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów. Gdy pojemnik całkowicie wyschnie, możesz przystąpić do działania.

Do przygotowania lasu w słoiku potrzebujesz również ziemi do kwiatów doniczkowych, kermazytu, drobnych kamyczków, węgla aktywnego i oczywiście roślin. Drobne kamyczki dekoracyjne kupisz w każdym, większym markecie.

Jak zrobić las w słoiku? Zrezygnuj z wkładania do pojemnika szyszek i drewna. Owszem, będą ładnie wyglądać, jednak bardzo szybko zaczną gnić, co przyczyni się do zepsucia roślin. Poznaj 3 najważniejsze zasady przygotowania tej niezwykłej dekoracji i sprawdź, jakie rośliny wybrać.

Rossmann pilnie wycofuje uwielbiany produkt. Klienci nie dowierzają Sadownicy pryskają tym po czereśniach. Szkodniki nawet ich nie atakują

Odpowiednia ilość ziemi, drenaż i węgiel aktywny. O tym musisz pamiętać

Na początku odmierz ziemię. Powinna mieć około 5-6 cm wysokości słoika. Ziemię podziel na 3 części. Dno słoika włóż niewielką ilość kermazytu i podsyp drobnymi kamyczkami. To umożliwi odpowiedni drenaż, rośliny nie będą gnić. Warstwa powinna mieć około 2 cm i nie powinna mieć prześwitów. 

Teraz kolej na pierwszą część ziemi. Rozsyp ją równomiernie po kamyczkach. To czas, w którym możesz poukładać kamyczki dekoracyjne. Drugą część ziemi wymieszaj z 1,5 łyżeczki węgla aktywnego (kupisz go w każdej aptece) i również rozsyp. Węgiel zapobiegnie powstawaniu pleśni na roślinach.

Następnie wsadź rośliny i podsyp je ostatnią warstwą ziemi. Korzenie sadzonek muszą być w glebie, nie mogą wystawać. Całość spryskaj wodą, zamknij i obserwuj. Jeśli szkło bardzo paruje, odkryj pojemnik na chwilę. Jeśli rośliny zaczynają marnieć, podlej je łyżeczką wody. Gotowe.

jak zrobić las w słoiku.jpg
canva/qnula

Jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku?

Do lasu w słoiku doskonale sprawdzą się rośliny, które lubią wilgoć. Las to mały, zamknięty ekosystem, w którym sadzonki same będą produkować tlen, pobierać dwutlenek węgla i dbać o optymalną ilość wody.

Wybór roślin jest bardzo szeroki. Polecamy mech, niedośpiany, karłowatą paproć ozdobną. W lesie w słoiku doskonale będzie się czuł bluszcz, eszweria, fitonia, a także irezyna i fikus pnący. Zrobisz z nich przepiękną, naturalną dekorację do salonu.