DomekIOgrodek.pl
Palety to znakomity materiał wtórny.

unsplash.com/Mika Baumeister (CC0 Domena publiczna)

Jak zrobić łóżko z palet? DIY

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Paleta, jako materiał z odzysku, jest idealnym tworzywem do przygotowania mebli w duchu mebli less waste. Dzisiaj podpowiemy, jak zrobić atrakcyjne wizualnie (i przyjazne dla środowiska) łózko z palet.

Coraz większym zainteresowaniem i popularnością cieszą się produkty oparte o ideę "less waste" i "zero waste". Zarówno znani designerzy, jak i osoby interesujące się wystrojem wnętrz, dostrzegli w tym szansę na ekologiczne, tańsze i ciekawe przedmioty. Meble z palet są więc doskonałym sposobem, aby zrobić coś dobrego dla środowiska, zarazem uzyskując niepowtarzalną dekorację wnętrza.

DIY – łóżko z palet

Standardowe wymiary palet to 100 x 120 cm oraz 80 x 120 cm. Projektując łóżko, weźmy pod uwagę, kto będzie na nim spać i dopasować odpowiedni materac. Budując np. łózko dla dziecka, zdecydujmy się na materac 80 x 200 cm i 5 palet o wymiarach 80 x 120 cm.

Palety możemy zdobyć w różnych miejscach – poprosić o nie w sklepach, gdzie towar jest na nich dostarczany, czy znaleźć na śmietniku.

Przy montażu palet potrzebna będzie wkrętarka, wiertarka oraz sprzęt do szlifowania i papier ścierny. Do zabezpieczenia drewna użyjmy impregnatu do drewna lub oleju, a jeśli chcemy uzyskać kolor inny niż naturalny, zastosujmy farbę kryjącą.

Pierwszy etap wykonania łóżka to oczyszczenie palet szczotką ze wszelkich zabrudzeń, a następnie przystąpienie do szlifowania za pomocą papieru ściernego.

Następnie wykonujemy konstrukcję. Pojedyncze łóżko ma szerokość jednej palety, dlatego drugą warstwę układamy wzwyż. Boki łączymy metalowymi wkrętami lub płaskownikami. Warto użyć do tego wiertarkę z funkcją wkrętarki.

Wykonując łóżko dla dziecka wykorzystujemy palety 80 x 120 cm i materac 80 x 200, mamy jeszcze do zagospodarowania 40 cm wolnej przestrzeni, gdzie możemy zamontować zagłówek z palet, który łączymy blaszanymi kątownikami.

Łóżko z palet - wykończenie

Gdy łóżko jest już skręcone i wyszlifowane, możemy je pomalować i wykończyć. Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd, pociągnij je impregnatem, bejcą lub olejem do drewna. Do uzyskania efektu całkowitego pokrycia kolorem, zastosuj warstwę gruntującą do drewna, a następnie połóż farbę akrylową. Możesz zastosować również praktyczne i ładne dodatki, np. dołączyć do łóżka szuflady lub podświetlić łóżko, dekorując je listwami LED-owymi.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

Inspiracje

Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

Czytaj więcej >
Śmierdząca lodówka

Inspiracje

Brzydki zapach z lodówki- jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >
Salon

Inspiracje

Feng Shui - zastosuj te zasady w mieszkaniu

Czytaj więcej >
Gadżety kuchenne

Inspiracje

5 przydatnych gadżetów w kuchni. Zmieniają życie

Czytaj więcej >
chusteczka nawilżana trik

Inspiracje

Chusteczka nawilżana w pralce. Niesamowity efekt

Czytaj więcej >
uszczelnienie okna

Inspiracje

Uszczelnianie okna na zimę

Czytaj więcej >