DomekIOgrodek.pl
Trawy ozdobne

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/paulbr75

Jakie trawy ozdobne posadzić w ogrodzie?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Trawy ozdobne potrafią odmienić wygląd każdego ogrodu, będąc przy tym mało wymagające i łatwe w uprawie. Do tego są bardzo wytrzymałe na warunki zewnętrzne, co czyni je faworytem amatorów ogrodnictwa. Sprawdź, jakie trawy ozdobne posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować.

Kiedy i jak sadzić trawy ozdobne?

Trawy, również te ozdobne, należą do rodziny wiechlinowatych i obejmują aż 11 tysięcy gatunków. Większość z nich rośnie bardzo szybko, przybierając rozmaite formy i kolory, a przy tym wymagając minimalnej pielęgnacji, co czyni je pożądanymi roślinami ogrodowymi.Sadzonki traw ozdobnych w doniczkach znajdziesz w każdej dobrej szkółce roślinnej. Nadają się one do sadzenia niemal o każdej porze roku, ale najlepiej zrobić to wiosną, kiedy minie czas przymrozków, by miały czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Odpowiednie sadzenie traw ozdobnych przeprowadź w kilku krokach:

Wybierz odpowiednie miejsce – słoneczne i zaciszne. Cień spowoduje, że trawa będzie słaba i wiotka.Gleba na stanowisku dla traw ozdobnych powinna być lekko wilgotna i przepuszczalna, w żadnym wypadku zbyt mokra czy podmokła.Przygotuj podłoże poprzez przekopanie go i usunięcie chwastów, zwłaszcza perzu.Najlepiej, by gleba była bogata w próchnicę, dlatego zasil ją niewielką ilością przekompostowanego obornika.Zanurz bryłę korzeniową w wodzie, by usunąć pęcherze powietrza.Wykop dół dwukrotnie większy od bryły korzeniowej, włóż ją, a ziemię wokół mocno dociśnij i obficie podlej.Zachowaj spory odstęp między egzemplarzami, ponieważ większość z gatunków traw ozdobnych szybko się rozrasta.Trawy ozdobne nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W marcu możesz wykonać podstawowe czynności, takie jak obcinanie martwych liści.

Jeśli chcesz zasadzić trawy ozdobne w doniczce, musi być wyposażona w otwory odpływowe i warstwę drenażową. Umieść roślinę w doniczce, uzupełnij ziemią do około 3 centymetrów od krawędzi, a następnie podlej. Pamiętaj o utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża w okresie wegetacyjnym.

Trawy ozdobne – rodzaje

Miejsce dla traw ozdobnych, prócz uwzględnienia wspomnianych warunków uprawowych, powinno być wybierane pod względem rodzaju traw.

Wysokie trawy ozdobne najlepiej wyglądać będą np. jako ozdoba oczek wodnych. Wśród nich najpopularniejsze są:Trawa pampasowa – pochodząca z południowoamerykańskich stepów. Osiąga ona 3 m wysokości i wyróżnia się pięknymi, puszystymi kwiatostanami, które pojawiają się jesienią;Miskant cukrowy – trawa ozdobna osiągająca 2,5 wysokości, kwitnąca w sierpniu lub wrześniu, aż do zimy. Jej kwiatostany są puszyste i mają srebrzysty kolor;Miskant chiński – dorasta do 1,7 m i charakteryzuje się wąskimi, soczyście zielonymi liśćmi. Zakwita na różowo-brązowo, a kwiaty utrzymują się aż do zimy;Manna mielec – niewielka trawa ozdobna, osiągająca maksymalnie 50 cm wysokości. Idealna do oczek wodnych ze względu na swoje właściwości oczyszczające wodę.

Niskie trawy ozdobne świetnie sprawdzą się jako ozdoba skalniaków. Polecane odmiany to:Ostnica cieniutka – naturalnie występuje w Argentynie i Meksyku. Dorasta do 40 cm, ma wąskie i wiechowate kwiatostany w kolorze beżowym;Kostrzewa sina – trawa ozdobna, która przez cały rok zachowuje oryginalną, niebieskawą barwę. Tworzy niskie, zwarte kępy;Turzyca pospolita – osiągająca około 30 cm wysokości, o wąskich liściach i charakterystycznych kłosach.

Średnie trawy ozdobne sprawdzą się zwłaszcza w kompozycji z innymi roślinami, ponieważ nie zdominują ich zanadto. Znane gatunki to np.:Rozplenica japońska – szybko rosnąca trawa ozdobna, osiągająca około 80 cm wysokości. Charakteryzuje się długimi, wąskimi liśćmi i pierzastymi, czerwono-brązowymi lub beżowymi kłosami;Perłówka orzęsiona – nazwa tej trawy ozdobnej pochodzi od wyjątkowego, perłowego koloru kłosów kwiatowych, które pojawiają się w czerwcu;Drżączka średnia – o delikatnych, wiechowatych kwiatostanach w kształcie szyszek, które drżą przy podmuchach wiatru, grzechocząc cicho.

Wszystkie trawy ozdobne mogą grać w Twoim ogrodzie pierwsze skrzypce lub być tłem dla innych roślin. W aranżacjach ogrodowych ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Źródła:https://www.straczkowscy.pl/porady/kiedy-sadzic-trawy-ozdobne-w-ogrodziehttps://www.ogrodowisko.pl/artykuly/287-trawy-ozdobne-jakie-gatunki-wybrachttps://ladnydom.pl/Ogrody/56,113408,19090326,najlepsze-trawy-ozdobne-do-ogrodu-uprawa-traw-w-ogrodzie.htmlhttps://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/2211-jakie-trawy-ozdobne-warto-posadzic-w-ogrodzie

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >