DomekIOgrodek.pl
Jałowiec

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/uroburos

Jałowiec w ogrodzie – jak go pielęgnować

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jałowiec, sosna i świerk to wiecznie zielona trójka roślin ogrodowych. Jałowiec jest tym najbardziej zróżnicowanym – występuje w ponad 70 gatunkach, może być wysoki lub karłowaty, płożący lub strzelisty. Sprawdź, jakie wymagania ma jałowiec i zasadź go z powodzeniem w swoim ogrodzie.

Jałowiec – charakterystyka i występowanie

Jałowiec jest rośliną iglastą z rodziny cyprysowatych. Prócz sosen, to najbardziej powszechny przedstawiciel roślin iglastych na naszej planecie. Rośnie głównie na półkuli północnej, w klimacie umiarkowanym i subpolarnym.

Można go spotkać w formie drzewa lub krzewu – jako drzewo dorasta do 40 m wysokości, a jako krzew do kilkunastu metrów.Jałowce występują w wielu odmianach, m.in.:

Jałowiec pospolity – jak sama nazwa wskazuje, najbardziej powszechny gatunek, który najlepiej wygląda posadzony samodzielnie lub w żywopłocie;Jałowiec skalny – wysoki, o kolumnowym pokroju lub w formie krzewu;Jałowiec sabiński – naturalnie występujący w górach, płożący się i silnie rozrastający wszerz;Jałowiec nadbrzeżny – niski i rozłożysty, najlepiej wygląda na skalniakach i skarpach oraz przy kamienistych ścieżkach;Jałowiec płożący – osiągający maksymalnie 1 m wysokości, o długich pędach, popularny w niewielkich ogrodach;Jałowiec łuskowaty – karłowy, wolno rosnący, o niebieskawej barwie igieł i kulistym kształcie.Jałowiec zasadzony w ogrodzie daje wiele możliwości aranżacji, ale przede wszystkim nadaje przestrzeni naturalnego i nieco dzikiego wyglądu.

W zależności od odmiany możesz posadzić go na trawniku, w żywopłocie, jako wzmocnienie stoku lub na skalniaku.Prócz pięknego wyglądu, jałowiec będzie spełniał inne zadania: jest schronieniem dla ptaków, a jego owoce są ich pokarmem. Również ludzie często sięgają po owoce jałowca, jako przyprawę do potraw lub w aromaterapii.W kosmetologii i medycynie naturalnej wykorzystuje się również aromatyczne igliwie jałowca.Wydzielane przez te rośliny fitoncydy hamują rozwój bakterii i oczyszczają powietrze ze szkodliwych mikroorganizmów.

Jałowiec w ogrodzie – wymagania i pielęgnacja

Jałowce nie są wymagającymi roślinami i dobrze znoszą niekorzystne czynniki zewnętrzne.Lubią jednak miejsca słoneczne, ponieważ słońce wpływa pozytywnie na ich wybarwienie.Cieniste stanowisko sprawi, że jałowiec będzie rósł wolniej, a jego barwa nie będzie tak intensywna.Podłoże dla jałowca powinno być raczej suche, przepuszczalne i niezbyt żyzne, dlatego najlepiej wybrać glebę piaszczystą – nadmierna wilgoć jałowcowi nie służy. Podlewaj jałowce jedynie w porze suszy.Jałowiec ma płytki system korzeniowy i nie lubi przesadzania, dlatego wybierz dla niego docelowe miejsce. Odmiany płożące nie powinny być sadzone na trawnikach, gdzie trawa mogłaby je zagłuszyć.

Jeżeli kupisz jałowca w donicy, możesz wysadzić go do gruntu o dowolnej porze roku, o ile nie ma wtedy suszy lub mrozu.Jałowiec zakupiony bez pojemnika, z odkrytymi korzeniami musi być posadzony wczesną wiosną, w okresie spoczynku lub jesienią, ponieważ częste deszcze sprzyjają przyjmowaniu się roślin.Przy zakupie sprawdź, jakiej jakości są korzenie jałowca.

Nie musisz nawozić jałowców, ani ochraniać ich przed mrozem. Nie jest niezbędne również cięcie, ponieważ większość odmian zachowuje ładny, naturalny kształt przez cały czas. Lekkiej korekty wymagają tylko jałowce charakteryzujące się szybkim rozrostem.

Jałowce chorują rzadko, najczęściej w następstwie nieodpowiedniego miejsca posadzenia, np. ze zbyt dużą ilością wilgoci lub mało nasłonecznione. Wtedy ich igły brązowieją lub żółkną.

Innym powodem takiej zmiany barwy może być zbyt gęste posadzenie jałowców, do których nie dociera wystarczająca ilość światła. Żółknięcie dolnych gałązek może być również spowodowane przez mocz zwierząt domowych.

Chorobą jałowców jest rdza, którą jałowiec może się zarazić od gruszy. Powoduje ona powstawanie galaretowatych narośli i w efekcie zamieranie pędów. Zarażone pędy musisz wyłamać i spalić. Pamiętaj, by nie sadzić jałowców w pobliżu grusz i jarzębin.

Źródła:https://krzewyozdobne.net/Jalowiec-w-ogrodzie-przeglad-odmian-uprawa-i-zastosowanie-blog-pol-1580729267.htmlhttps://muratordom.pl/ogrod/rosliny/jalowiec-w-ogrodzie-przeglad-gatunkow-uprawa-i-zastosowanie-aa-oPwK-Y1kf-FnVF.htmlhttps://twojogrodek.pl/Najlepsze-gatunki-i-odmiany-jalowcow-do-malego-ogrodu

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >