Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jeden błąd i zniszczysz kwiaty na balkonie. Nigdy tak nie rób
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.05.2024 15:12

Jeden błąd i zniszczysz kwiaty na balkonie. Nigdy tak nie rób

Kwiaty na balkonie
Fot. Shutter/ronstik

Któż z nas nie chciałby cieszyć się wiosną z pięknego, kwiecistego balkonu? Jednakże powiedzieć, że na taki balkon trzeba sobie zapracować, to jak nie powiedzieć nic.

Nie wszyscy wiedzą, jakie kwiaty nadają się na balkon. Często wysiłki ogrodników idą na marne przez jeden, z pozoru trywialny błąd. Czy wiecie, co robić, aby kwiaty na balkonie bujnie rosły i pięknie kwitły?

Typ balkonu warunkuje rodzaj kwiatów

Czy wiedzieliście, że istnieje ogromna różnica, jakie kwiaty na balkonie sadzimy po stronie wschodniej, zachodniej i południowej? Jeśli nie, koniecznie zapoznajcie się z krótką charakterystyką balkonów.

Balkon wschodni z reguły jest najłatwiejszy do aranżacji, ponieważ nasłoneczniony jest zgodnie z rytmem przyrody – przez cały dzień rośliny mogą wygrzewać się w słońcu, a wieczorem odpoczywają w cieniu.

Balkon zachodni to miejsce dosyć specyficzne. Oddziaływanie słońca jest tutaj odwrócone. Chłodne poranki i ciepłe wieczory sprawiają, że ciepłolubne rośliny mogą się tutaj nie odnaleźć.

Pewnego rodzaju złotym środkiem są balkony południowe, ponieważ są to zwykle dobrze nasłonecznione miejsca, które jednak borykają się z brakiem kojącego cienia.

Kwiaty na balkonie 2.jpg
Fot. Canva/Leo Malsam, Getty Images

Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Skoro wiecie już, że położenie balkonu ma wpływ na to, jakie rośliny najlepiej się na nim odnajdą, pora przedstawić Wam, które z nich sadzimy na poszczególnych balkonach.

Tak też na balkonie wschodnim możemy posadzić każdy rodzaj kwiatów, z wyjątkiem tych, które wymagają ciągłego nasłonecznienia. Te z kolei doskonale nadają się na balkon południowy. 

Nieco trudny do aranżacji balkon zachodni to raj dla wilczomleczy, diascji, a także, podobnie jak w przypadku strony wschodniej – surfiń czy pelargonii, które poradzą sobie z trudnymi warunkami środowiskowymi.

Nie popełniaj tego błędu przy aranżacji balkonu

Skoro wiecie już, jakie kwiaty na balkon wybrać, koniecznie zapoznajcie się z błędami, których musicie unikać, aby nie zniszczyć efektów swojej pracy.

Zapomnijcie o stosowaniu plastikowych, szybko nagrzewających się donic na balkon, jeśli ten jest dobrze nasłoneczniony. Ten błąd może niszczyć kwiaty. Zamiast tego, wybierzcie na przykład gliniane odpowiedniki.

Zwróćcie także baczną uwagę na to, czy roślina, którą chcecie mieć na balkonie, faktycznie sprosta wymaganiom środowiskowym. Może warto byłoby postawić ją w najchłodniejszej albo najcieplejszej jego części? Nie bójcie się zaryzykować i eksperymentujcie. Dzięki temu stworzycie kwiatowy balkon marzeń.

Kwiaty na balkonie 3.jpg

ZOBACZ TAKŻE: