Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jedna rzecz świadczy o kompoście najwyższej jakości. Rozłóż go na grządkach, efekty są murowane
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 03.08.2023 11:59

Jedna rzecz świadczy o kompoście najwyższej jakości. Rozłóż go na grządkach, efekty są murowane

kompostownik
canva/imagesines

Wszystkie osoby, które mają odrobinę przestrzeni w swoim ogrodzie, powinny zastanowić się nad kompostownikiem. Jednak kompostownik to nie miejsce do wyrzucania wszystkich resztek zalegających w kuchni i ogrodzie. O kompostownik należy odpowiednio zadbać. Co wyrzucać do kompostownika? Jak sprawdzić, czy nasz kompostownik jest dobrej jakości?

Co warto wrzucać do kompostownika?

Kompostownik często traktujemy, jak kosz na mokre odpady, jednak w rzeczywistości nie powinniśmy do niego wrzucać wszystkiego. Jeśli źle dobieramy odpady, nasz kompost na nic nam się nie przyda. Co w takim razie powinniśmy wyrzucać do kompostownika?

Do kompostownika możemy wyrzucać przede wszystkim odpady, które powstają po pracach w ogrodzie, takie jak liście, skoszona trawa, gałęzie, chwasty, zdrowe resztki zielone i kwiaty. Poza tym spokojnie możemy w kompostowniku umieścić część odpadów, które zwykle lądują w koszu z odpadami BIO.

Do kompostownika możemy wyrzucać obierki po warzywach i owocach, fusy po herbacie i kawie, skorupki jaj, łupiny, resztki warzyw i owoców, a także nieduże ilości tektury. Odpadów nie powinniśmy wrzucać na chybił trafił. Bardzo ważne jest prawidłowe umiejscowienie odpadów. Jak dobrze zrobić kompostownik? Co świadczy o jego najwyższej jakości?

Jak zrobić kompostownik? To musisz wiedzieć

Około 80% kompostownika powinny stanowić różnorodne składniki. 10% kompostownika to ziemia, która ma oddzielać poszczególne składniki kompostu od siebie. Natomiast pozostałe 10% mogą stanowić nawozy. Jednak jak przygotować kompostownik?

Po wybraniu miejsca na kompostownik powinniśmy wykopać dół o głębokości około 20-30 cm, a po jego bokach umieścić elementy narożne. Możemy skorzystać z gotowych kompostowników dostępnych w sklepach. Następnie należy wykonać drenaż. Pierwszą warstwą w kompostowniku powinny być gałęzie.

Kolejna warstwa kompostownika powinna być lżejsza. Najlepiej na gałęziach umieścić słomę, liście, torf lub skoszoną trawę. Na odpowiednio przygotowane pierwsze warstwy możemy dodawać aktualne odpady, jednak zawsze należy przykrywać je niegrubą warstwą ziemi. Co będzie świadczyło o kompostowniku dobrej jakości?

kompostownik
Canva / piotr_malczyk, Getty Images

Co świadczy o kompostowniku najwyższej jakości?

Domowy kompostownik może być dobrej jakości. O tym, że nasze kompostownik jest naprawdę dobry, będą świadczyć dżdżownice, które się w nim zadomowią. To znak, że prawidłowo prowadzimy kompostownik.

Kompostownik w ogrodzie to fantastyczne miejsce do wyrzucania naturalnych odpadów, jednak trzeba to robić w odpowiedni sposób.

Tagi: Ogród śmieci