Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jedna z najzdrowszych roślin w Polsce. Za chwilę zacznie rosnąć
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 02.03.2024 10:03

Jedna z najzdrowszych roślin w Polsce. Za chwilę zacznie rosnąć

czosnek niedźwiedzi
Canva/coramueller

Czosnek niedźwiedzi jest jedną z najbardziej wartościowych roślin, które można znaleźć w wielu polskich lasach, a także posadzić we własnym ogródku. Warto wykorzystać fakt, że sezon na niego rozpoczyna się już za chwilę i włączyć do swojej diety. Spróbuj, a odczujesz ogromną różnicę.

Nie bez przyczyny ta roślina bywa nazywana “cebulą czarownic”. Jej prozdrowotne zastosowanie znali już bowiem nasi przodkowie. Jakie dokładnie ma zastosowanie oraz w czym najlepiej użyć czosnek niedźwiedzi? Sprawdź!

Czosnek niedźwiedzi - jedna z najzdrowszych roślin w Polsce

Czosnek niedźwiedzi można znaleźć dzikorosnący w wielu polskich lasach. Znajdziemy go m.in. Sudetach, Pieninach, Tatrach, Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej czy Białowieskiej. Uwielbiają go niedźwiedzie, jednak o tym, że niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia wiedzą nie tylko misie. 

W domach naszych przodków można go było znaleźć od groma, ponieważ uchodził za magiczną roślinę, która uzdrawia, a dodatkowo chroni przed złymi duchami. I choć część tych dawnych wierzeń można włożyć między bajki, faktem jest, że czosnek niedźwiedzi ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Dzikorosnący czosnek niedźwiedzi rozpoznamy po tym, że rośnie w skupiskach, które przypominają ogromny, zielony dywan. Z podziemnych cebul wyrastają podłużne, szerokie, matowe zielone liście — trzeba jednak uważać, by nie pomylić go z trującą konwalią majową lub zimowitem jesiennym. 

Rośnie już od marca, jednak należy zbierać go przed kwietniem, gdy zaczyna kwitnąć. W Polsce jest objęty częściową ochroną, dlatego zamiast zrywać go w lesie, posadź go w swoim ogródku i ciesz się jego doskonałym smakiem oraz wieloma korzyściami dla zdrowia.

czosnek niedźwiedzi.jpg
canva/Imladris01

Czosnek niedźwiedzi ma właściwości prozdrowotne

Czosnek niedźwiedzi zachwyca mocnym, orzeźwiającym zapachem oraz wyrazistym smakiem, w którym przypomina nieco zwyczajny, surowy czosnek. Jest jednak od niego dużo korzystniejszy, ponieważ lepiej się trawi i wpływa zbawiennie na nasz organizm

Jest to jedna z najzdrowszych roślin w Polsce, zawiera wiele witamin i minerałów, a do tego wykazuje właściwości antywirusowe i bakteriobójcze. Czosnek niedźwiedzi pomaga wzmocnić układ odpornościowy, wspiera pracę układu pokarmowego, poprawia cyrkulację krwi i obniża ciśnienie oraz cholesterol. 

Idealnie sprawdzi się dla osób, które zmagają się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Co więcej, wspiera pracę wątroby oraz stawów. Tę roślinę powinien również hodować w swoim ogródku każdy anemik, ponieważ zawiera wysoką zawartość łatwo przyswajalnego żelaza.

Jak wykorzystać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi powinien znaleźć się w naszej diecie ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości. Kolejnym powodem, aby włączyć go do codziennej kuchni, jest fakt, że odpowiada na niebagatelny smak i aromat potraw. 

Doskonale sprawdzi się w sałatkach, zupach, twarogach, mięsach czy po prostu jako dodatek na kanapkę — jego zastosowane ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Z czosnku niedźwiedziego można przygotować również masło czosnkowe. Warto również stworzyć z niego sok, olejek albo esencję. Kiszony lub suszony nie traci swoich właściwości.

czosnek niedźwiedzi.jpg
canva/Dulezidar

ZOBACZ TEŻ:

Tagi: Rośliny