Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Oto, co trzeba zrobić przed sadzeniem cebuli i czosnku
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.02.2024 18:24

Oto, co trzeba zrobić przed sadzeniem cebuli i czosnku

czosnek i cebula
YouTube / Lekovite Biljke

Ostra zima już za nami. Mróz zaczął odpuszczać i dzięki temu możemy cieszyć się pierwszymi dniami meteorologicznej wiosny. Cieplejsze dni i łagodniejsza pogoda sprawiły, że w tym roku możemy szybciej posadzić czosnek.

Przed sadzeniem cebulki czosnku powinniśmy odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Dzięki temu szkodniki będą trzymały się od nich z daleka.

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek możemy sadzić w dwóch terminach. Robimy to wczesną wiosną lub na jesień. Wszystko zależy od tego, kiedy chcielibyśmy zabrać plony. Przyjmuje się, że czosnek na wiosnę sadzimy w okresie od marca do kwietnia.

Kiedy na zewnątrz panują sprzyjające warunki, czosnek możemy sadzić już w lutym. Jednak przed wsadzeniem ząbków do ziemi, musimy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim główkę z kiełkującymi ząbkami musimy rozdzielić.

To dopiero pierwszy etap pracy. Teraz możemy zająć się zabezpieczaniem ząbków przed szkodnikami. Zwykle czosnek atakują muchy cebulowe. W jaki sposób ochronić przed nimi plony?

czosnek i cebula
YouTube / Lekovite Biljke

Przygotuj czosnek przed posadzeniem

Mucha czosnkowa stanowi poważne zagrożenie dla cebuli, pora i właśnie czosnku. Przez nią liście roślin mogą żółknąć i marnieć. Na szczęście jest prosty sposób, który pozwoli nam zabezpieczyć sadzonki.

Ząbki czosnku przed posadzeniem musimy namoczyć w wodzie z dodatkiem soli. Do miski wlewamy 3 litry wody i dodajemy 3 łyżeczki soli. Całość mieszamy aż do rozpuszczenia soli. W tak przygotowanym roztworze umieszczamy ząbki czosnku.

Szkodniki będą trzymały się od czosnku z daleka

Czosnek w solance powinniśmy zostawić na około 2-3 godziny. Po tym czasie najlepiej od razu wsadzić go do ziemi. Taki zabieg sprawi, że muchy cebulowe nie będą zainteresowane naszymi uprawami.

Przed sadzeniem powinniśmy też odsiać uszkodzone ząbki, które nie nadają się do posadzenia. W ten sposób uzyskamy zdrowe rośliny, które poradzą sobie nawet w trudniejszych warunkach.

czosnek i cebula
YouTube / Lekovite Biljke

Zdjęcia pochodzą z kanału „Lekovite Biljke” na YouTube.

Zobacz także: