DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Jej kwiaty są podobne do hortensji. Jesienią owocuje
Fot. Canva/seven75

Jej kwiaty są podobne do hortensji. Jesienią owocuje

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Hortensja to jeden z bardziej lubianych krzewów ozdobnych, ceniony ze względu na swoje charakterystyczne, dorodne kwiatostany. Jak się okazuje, ten krzew o azjatyckim rodowodzie ma swój rodzimy odpowiednik i jest nim kalina koralowa.

Kalina to jeden z tradycyjnych, polskich krzewów o długiej historii uprawy w naszych ogrodach i parkach. Nie tylko pięknie kwitnie, ale wydaje też owoce! Sprawdź, jak ją uprawiać.

Kalina, czyli piękny, polski krzew

Jak wspominaliśmy na wstępie, kalina koralowa jest krzewem rodzimym, wywodzącym się z obszaru Europy, gdzie dziko porasta rozległe tereny. Jest także chętnie uprawiana, a to głównie ze względu na swoje niezwykle efektownie prezentujące się kwiatostany.

Kwiaty kaliny występują w różnych odcieniach bieli - mogą być lekko kremowe, delikatnie różowawe, jednak najczęściej są po prostu śnieżnobiałe. Drobne kwiatki tworzą okazałe kule przypominające pompony lub baldachy.

Kalina kwitnie w maju i w czerwcu , a więc wcześniej niż hortensja . W ogrodzie warto więc posadzić obydwa krzewy , by dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami. Kalina przekwitając, nie traci jednak swoich walorów estetycznych. Jesienią zaczyna owocować, obsypując się czerwonymi jagodami, które nadają się do przygotowywania przetworów .

Kwiaty
Fot. Canva/rognar

Jakie stanowisko dla kaliny koralowej?

Jeśli chcemy, aby kalina zdrowo rosła i bujnie kwitła, zapewnijmy jej słoneczne stanowisko, które pozwoli wydobyć pełen potencjał rośliny. W półcieniu krzew będzie rósł znacznie wolniej. Kalina koralowa wymaga także sporo miejsca. W dobrych warunkach może rozrosnąć się nawet do 6 metrów wzwyż.

Na wybranym stanowisku kalinę możemy posadzić na wiosnę bądź też jesienią . Zasadzona w tych terminach dobrze się przyjmie i będzie pięknie się rozrastała, obsypując się kwiatami oraz owocami.

Jak dbać o kalinę koralową?

Gleba pod kalinę powinna być żyzna, dlatego warto ją wzbogacić obornikiem, kompostem lub naturalnymi nawozami. Dobrze, żeby zawierały one pierwiastki, takie jak potas i fosfor, które pobudzą roślinę do obfitego kwitnienia.

Roślinie trzeba regularnie dostarczać wodę, gdyż źle znosi suszę, ale nie można doprowadzić do jej przelania , gdyż groziłoby to rozwojem chorób grzybowych.

Jeszcze jeden zabieg pielęgnacyjny, który korzystnie wpłynie na kwitnienie i owocowanie kaliny, to przycinanie krzewów. Uszkodzone i chore pędy usuwamy na bieżąco, natomiast przycinanie pielęgnacyjne wykonujemy po przekwitnięciu krzewu.

Zobacz także:

Trwa akcja wymiany liczników prądu. Monterzy chodzą po domach
Kluczowe zabiegi przed zbiorami cebuli. Urośnie ogromna
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy