Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nie zbliżaj się do barszczu sosnowskiego. Może poparzyć
Paulina Korzec
Paulina Korzec 25.06.2024 07:20

Nie zbliżaj się do barszczu sosnowskiego. Może poparzyć

Barszcz Sosnowskiego
Fot. Facebook/Zbigniew T. Nowak

Rośliny mają szerokie spektrum działania i rozmaite właściwości. Niektóre są jadalne, inne ozdobne, część pięknie i intensywnie pachnie, bywają także gatunki lecznicze. Są jednak takie rośliny, które nie mają dobrego wpływu na otoczenie.

Do szczególnie szkodliwych gatunków należy Barszcz Sosnowskiego. Owiana złą sławą roślina uznawana jest za poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Z czego wynikają takie negatywne skojarzenia?

Inwazyjny i niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego wywodzi się z rodziny roślin selerowatych. Pierwotnie porastał obszar Kaukazu i został nazwany na cześć badacza flory tych terenów - Dmitrija Sosnowskiego. Do Polski sprowadzony został jako roślina pastewna, jednak szybko okazało się, że był to poważny błąd.

Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem niezwykle ekspansywnym i szybko rozprzestrzenił się w krajach północno-wschodniej Europy, doprowadzając do degradacji środowiska. Z miejsc upraw przedostał się do innych skupisk roślinnych, obecnie porasta m.in. nieużytki, tereny przydrożne, łąki, a nawet parki, rośnie także w lasach.

Inwazyjność tego gatunku to jednak nie wszystko. Głównym problemem jest jego toksyczny charakter i związane z tym ogromne zagrożenie dla zdrowia.

Uważaj na Barszcz Sosnowskiego. Rany mogą być poważne

Źródłem toksyn w przypadku Barszczu Sosnowskiego są zawarte w soku rośliny olejki eteryczne z furanokumarynami. Wchodzą one w reakcję ze skórą przy udziale światła słonecznego, powodując powstawanie rozległych rany oparzeniowych, które są bardzo trudne do wyleczenia. Po oparzeniu można trafić do szpitala, a sam proces gojenia trwa nawet przez kilka lat - o czym ostrzega Zbigniew Tomasz Nowak na swoim nagraniu na Facebooku.

Niebezpieczną dla ludzi i zwierząt substancję zawierają przy tym zarówno liście, kwiaty, jak i łodygi Barszczu Sosnowskiego, dlatego pod żadnym pozorem nie należy dotykać żadnej części rośliny. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że do oparzeń nie dochodzi natychmiast; objawy pojawiają się po czasie, co utrudnia szybką reakcję.

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?

Jak wspominaliśmy Barszcz Sosnowskiego dziko porasta tereny zielone. Może osiągać pokaźne rozmiary, dorastając nawet do kilku metrów wysokości. Posiada grubą łodygę i rozłożyste liście. Jego charakterystyczną cechą są okazałe baldachy z drobnymi, białymi kwiatkami. 

Uprawa, rozmnażanie i sprzedaż Barszczu Sosnowskiego są w Polsce zakazane, a o szkodliwości tej rośliny informują instytucje państwowe. W Internecie można także znaleźć mapę występowania tej rośliny. Znaleziska dziko rosnącego Barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać. Unikajmy tej rośliny i zachowajmy ostrożność przy jej usuwaniu.

Zdjęcie wyróżniającego pochodzi z profilu Zbigniew T. Nowak na Facebooku.

Zobacz także: