Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Trwa akcja wymiany liczników prądu. Monterzy chodzą po domach
Paulina Korzec
Paulina Korzec 25.06.2024 10:16

Trwa akcja wymiany liczników prądu. Monterzy chodzą po domach

Pracownik
Fot. Canva Pro/anton-estrada

W wielu domach i mieszkaniach pojawiają się ostatnio monterzy. Ich wizyty nie można odmówić, a niektórzy będą mieli obowiązek udostępnić technikom swój lokal. Co więcej, w niektórych przypadkach taka interwencja będzie nas sporo kosztować.

Wszystko za sprawą wprowadzonej w 2021 r. ustawy zwanej licznikową. Zakłada ona wymianę liczników prądu na nowocześniejsze w ramach szeroko zakrojonej transformacji sieci energetycznej w Polsce. Kiedy trzeba wymienić liczniki i kto za to zapłaci?

Liczniki prądu nowej generacji

Wspomniana na wstępie ustawa weszła w życie w 2021 r. i zakłada wymianę wszystkich tradycyjnych liczników prądu do 2031 r. Cały proces podzielony został na etapy i do roku 2025 już co czwarty odbiorca powinien dysponować nowoczesnym licznikiem.

Nowe liczniki określa się również mianem LZO. Skrót ten oznacza liczniki zdalnego odczytu i odnosi się do najważniejszej cechy nowoczesnych urządzeń. Liczniki prądu nowej generacji wyposażone zostały w funkcję gromadzenia i przesyłania danych dotyczących poziomu zużycia energii bezpośrednio do operatora.

Ma to przynieść wymierne korzyści zarówno firmom energetycznym, jak i odbiorcom. W proces przekazywania danych o zużyciu energii nie trzeba już angażować inkasentów. Odbiorcy także nie muszą się tym zajmować, choć zyskują bieżący dostęp do szczegółowych informacji o zużyciu prądu, co znacznie ułatwia oszczędzanie.

Wymiana liczników. Darmowa czy nie?

Możliwość zdalnego monitorowania ilości zużytej energii i kontroli tego procesu z uwzględnieniem podziału na konkretne zadania czy urządzenia pochłaniające prąd to sposób na bardziej efektywne zarządzanie energią. Szacuje się, że dzięki temu będzie można zaoszczędzić nawet 10% dotychczas zużywanego prądu.

Niektórzy skuszeni tą wizją odbiorcy decydują się na szybszą wymianę licznika na inteligentne urządzenie. Pośpiech może jednak sporo kosztować. Szybsza wymiana licznika poza ustalonym z góry przez operatora harmonogramem to koszt rzędu kilkuset złotych, jednak może to pozwolić uzyskać niższe opłaty za mieszkanie. Koszt ten nie zawsze jest obowiązkowy.

Jak wygląda wymiana licznika?

Jeśli poczekamy na swoją kolej i wymienimy licznik zgodnie z ustalonym przez dostawcę terminarzem, nowe urządzenie zyskamy zupełnie bezpłatnie. To bowiem właśnie na firmach energetycznych, takich jak Energa, PGE czy Tauron, spoczywa obowiązek przeprowadzenia wymiany liczników.

W związku z tym u odbiorców pojawiają się reprezentujący dostawców monterzy, którzy wymieniają liczniki. Zwykle odbywa się to bez udziału odbiorców, ponieważ liczniki najczęściej znajdują się poza mieszkaniem. Jeśli jednak posiadamy starszy typ urządzenia zamontowany w domu, jesteśmy zobowiązani do wpuszczenia montera i udostępnienia mu licznika do wymiany.

Nie trzeba przy tym zawierać nowej umowy z operatorem. Cała operacja trwa zwykle niecałe pół godziny, trzeba się jedynie liczyć z krótkotrwałą przerwą w dostawie prądu.

Zobacz także: