Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Jeśli masz je w domu, możesz zarobić krocie. Kryształy z PRL są teraz cenne, jak złoto
Kamil Świętek
Kamil Świętek 25.05.2023 17:12

Jeśli masz je w domu, możesz zarobić krocie. Kryształy z PRL są teraz cenne, jak złoto

Kryształy z PRL kosztują obecnie krocie! Zobacz ile są warte Twoje skarby!
Kadr z filmu na YouTubie użytkownika Skarby Z Ulicy

Zastawa stołowa z imitacji kryształów była bardzo popularna w Polsce w czasach PRL. Spotykane do dziś kryształy z PRL w wielu polskich domach wyróżniają się ponadczasowym wyglądem i pieczołowitością wykonania. Zobaczcie, ile tak naprawdę kosztują współcześnie.

Kryształy z PRL – charakterystyka

Niegdyś wyposażenie codzienne w wielu polskich domach. Dzisiaj kolekcjonerskie egzemplarze, a wręcz symbol luksusu. Kryształy z PRL to coś więcej niż wartość sentymentalna. Obecnie na rynku wtórnym kosztują krocie.

Zadbane egzemplarze sprzedają się za setki, a nawet tysiące złotych. Szacuje się, że kryształy z PRL nie będą już tanieć. Jeśli posiadacie w domu stare zestawy stołowe, warto potraktować je jako inwestycja na przyszłość.

Styl vintage jest obecnie w cenie. Nostalgia za latami 80.przyciąga coraz więcej „kolekcjonerów antyków”. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że masz w pawlaczu żyłę złota.
 

Tych warzyw nie sadź obok papryki. Zbiory nie będą udane Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami

Kryształy z PRL to obecnie żyła złota

Karafki za ponad 900 zł, wazony i misy za ponad tysiąc od sztuki – tak ceni się PRL-owska sztuka. Im bardziej bogato zdobione zastawy, tym większa jest ich cena. 

Jest o co walczyć. Świecznik z zielonego szkła, który imituje kształt kobiecej sylwetki polskiej produkcji, wyceniany jest nawet na 1200 złotych. Tylko o sto złotych niżej wycenia się komplet dwóch kolorowych wazonów produkcji Huty Ząbkowice.
 

Kryształy.png
Kadr z filmu na YouTubie użytkownika Skarby Z Ulicy

Jak rozpoznać kryształy z PRL?

Kryształy z PRL są bardzo charakterystyczne. Są to szklane naczynia i ozdoby z malowniczymi wzorami odlanymi ze szkła. Przejawiają się w nich motywy kwiatów i haftów. Ozdoby mogą być inspirowane naturą, bądź człowiekiem.

Sporą wartość mają także PRL-owskie dekoracje. Ozdobne świeczniki, wazoniki, koszyczki w stylu vintage uchodzą za obiekt pożądania. Jeśli sprzątacie strych i znajdziecie tam szklane figurki, ustalcie ich datę. Możliwe, że to małe sztabki złota.

Drodzy Czytelnicy, podzielcie się w komentarzach czy posiadacie takie kultowe przedmioty w swoich domach.
 

Tagi: Dom