DomekIOgrodek.pl
Kabina prysznicowa

unsplash.com/Sidekix Media (CC0 Domena publiczna)

Jaką kabinę prysznicową wybrać do łazienki?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Kabina prysznicowa to praktyczne i popularne wyposażenie łazienki. Dzięki różnorodnym rozmiarom i kształtom sprawdzi się w dużym i małym pomieszczeniu. Dobierz kabinę na podstawie naszych porad.

Na wybór odpowiedniej kabiny wpływa wiele czynników. Istotna jest wielkość pomieszczenia – jeśli łazienka jest mała, nie powinniśmy decydować się na dużą kabinę, która będzie dominować nasze pomieszczenie. Warto też  wziąć pod uwagę, kto będzie z kabiny korzystał i na tej podstawie zadecydować o jej wielkości i właściwościach.

Najważniejsze - kształt brodzika

Narożna kabina prysznicowa to zdecydowanie najpopularniejszy typ kabiny. Są funkcjonalne, ponieważ oszczędzają miejsce i dzięki temu świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Mogą mieć kształt ćwiartki koła, kwadratu, pięciokąta lub innej nieregularnej figury. Innym rozwiązaniem są wnękowe kabiny prysznicowe – jeśli w swojej łazience posiadasz wnękę, jest to idealny wybór dla Ciebie. Kabiny typu walk-in dobrze sprawdzą się w dużych pomieszczeniach – nie potrzebują drzwi ani brodzika, od reszty łazienki oddziela je ścianka. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest kabina wolno stojąca, która żadnym bogiem nie przylega do ściany. Z racji zajmowania dużej ilości miejsca i specjalnego systemu doprowadzenia wody, stosowane są w ogromnych łazienkach i salonach kąpielowych.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze kabiny?

Ważnym aspektem są również drzwi kabiny. Najczęściej stosowane są drzwi przesuwne, które po rozsunięciu chowają się za ściankami stałymi kabiny. Dużym plusem jest to, że ich otwieranie nie wymaga dodatkowej ilości miejsca w łazience. Innym rozwiązaniem są drzwiczki harmonijkowe, które składają się po jednej stronie wejścia do kabiny. Są one łatwe w montażu i również nie zajmują wiele miejsca. Dużą wygodę zapewnią drzwi otwierane na zewnątrz, jednak jest to rozwiązanie dla dużych łazienek.

Pamiętajmy o wyborze odpowiedniego materiału brodzika – popularne są brodziki akrylowe (odporne na zabrudzenia, gładkie i ciepłe w dotyku), ceramiczne (odporne na zarysowania, łatwe do utrzymania czystości, ale ciężkie) oraz stalowe (pokryty emalią, ułatwiającą czyszczenie).

Jeśli chodzi o wymiary, za optymalne wymiary uznaje się 90x90, ale równie dobrze sprawdzają się kabiny 80x80. Jeśli Twoja łazienka jest bardzo mała, można zaryzykować jeszcze mniejsze wymiary, ale weź pod uwagę ryzyko obijania się o ścianki i mniejszą wygodę.

Pamiętaj, aby przed zakupem dokładnie obejrzeć kabinę od środka, a jeśli to możliwe – wejść do niej i sprawdzić, czy czujemy się swobodnie. Na rynku istnieje wiele rozwiązań i z pewnością znajdziesz idealną kabinę dla siebie!

Źródło: muratordom.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >