DomekIOgrodek.pl
Karaluchy i prusaki w domu – czym się różnią i jak je wytępić?

flickr.com/Babij(CC0 Domena publiczna)

Karaluchy i prusaki w domu – czym się różnią i jak je wytępić?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Obie nazwy są często używane wymiennie, ale karaluchy i prusaki to dwa różne gatunki owadów. To, co je łączy, to bycie nieproszonym gościem w wielu domach – sprawdź, jak się ich pozbyć raz na zawsze!

Karaluchy a prusaki – co je różni?

1.       Wygląd

Prusaki mierzą ok. 1,5 cm długości, mają nieco spłaszczone ciała o brązowej barwie, z dwoma ciemniejszymi pasami na grzbiecie. Karaluchy są natomiast dwa razy większe, czarne, a ich ciała są bardziej wypukłe. Oba gatunki natura wyposażyła w trzy pary odnóży i skrzydła, które nie są jednak używane do latania ani przez karaluchy, ani przez prusaki.

2.       Rozmnażanie

Prusaki rozmnażają się szybko i często – w sprzyjających warunkach larwy mogą rozwinąć się w około 2 miesiące. Karaluchy rozmnażają się dużo wolniej, a ich rozwój do postaci dorosłej może potrwać nawet 2 lata.

3.       Temperatura, w jakiej giną

Karaluchy są mniej odporne na temperaturę niż prusaki, ponieważ już spadek poniżej 5°C oznacza dla nich śmierć, podczas gdy prusaki giną w -2°C.

4.       Szybkość poruszania się

Ruchliwe prusaki potrafią bardzo szybko się przemieszczać oraz wspinać nawet po śliskich pionowych powierzchniach. Dodatkowo ich spłaszczone ciała umożliwiają prusakom przeciskanie się przez niewielkie szczeliny. Karaluchy są raczej powolne, a z kryjówek wychodzą wyłącznie w nocy.

5.       Miejsce występowania

Prusaki preferują miejsca ciepłe i wilgotne, dlatego najczęściej można je spotkać w kuchniach i łazienkach, zwłaszcza w pobliżu źródeł ciepła. Karaluchy wolą nieco niższe temperatury, dlatego często żyją w kanałach i studzienkach ściekowych.

Po czym poznać, że mamy w domu karaluchy i prusaki?

Obecność tych owadów możesz poznać m.in. po:

 • odchodach wyglądających jak brązowy pył,

 • wylince - zrzuconej starej skórze,

 • jajach,

 • śladach żerowania na żywności poza lodówką.

Czy prusaki i karaluchy przenoszą choroby?

Tak, dlatego tak ważne jest, by je tępić. Choroby przenoszone przez prusaki i karaluchy to np. gruźlica, grypa, rotawirusy i cholera. Owady te są również nosicielami grzybów i pasożytów groźnych dla ludzi i zwierząt domowych.

Odchody karaluchów i prusaków to również silny alergen, mogący potęgować objawy np. astmy. Niestety oba gatunki bardzo upodobały sobie nie tylko domy, ale i szpitale, gdzie mają idealne warunki do rozmnażania, stając się przy tym zagrożeniem dla pacjentów. To również częsty problem branży gastronomicznej, ponieważ obecne w lokalach prusaki i karaluchy mogą zanieczyszczać żywność, powodując jej szybsze psucie i zagrażając zdrowiu ludzi.

Jak tępić karaluchy i prusaki?

Domowymi metodami na pozbycie się tych uciążliwych owadów są m.in.:

 • Nalanie piwa do spodka, co zwabi owady i spowoduje ich utopienie;

 • Domowe pułapki, np. słoik pełen fusów kawy – jest to jednak metoda skuteczna raczej na karaluchy, ponieważ prusaki mogą wydostać się ze słoika;

 • Mieszanka cukru i kwasu borowego kupionego w aptece – takie połączenie zachęci owady do spożycia trucizny;

 • Warzywa lub owoce posmarowane maścią siarkową.

Jeśli domowe metody zawiodą, trzeba podjąć radykalne kroki i zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy przeprowadzą dezynsekcję. W tym celu wykorzystywany jest zaawansowany sprzęt i środki owadobójcze np. w formie oprysku lub żelu. Uprawnieni specjaliści posiadają środki skuteczniejsze od ogólnodostępnych, co gwarantuje skuteczne pozbycie się prusaków i karaluchów.

Wśród popularnych i bezpiecznych dla ludzi metod jest metoda żelowa polegająca na punktowym rozłożeniu trującego dla owadów żelu w miejscach, gdzie najczęściej występują. Po zjedzeniu żelu, prusaki i karaluchy giną w ciągu kilku godzin, a sam żel jest skuteczny nawet przez rok.

Ważne, by po takiej dezynsekcji dodatkowo zapobiec nawrotowi karaluchów i prusaków poprzez uszczelnienie pionu rur, zabezpieczenie kratek wentylacyjnych i utrzymywanie porządku.

Zaniedbane mieszkanie ze zbyt wysokim poziomem wilgoci, przeciekające rury, pozostawiane resztki jedzenia, niezabezpieczone rury – to wszystko może sprawić, że prusaki i karaluchy powrócą.

Źródło: jakbudowac.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

 • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

 • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

 • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >