DomekIOgrodek.pl
Opryski pomidorów

pixabay/Couleur

Kiedy wykonywać opryski pomidorów oraz ich najlepsze metody

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Uprawa pomidorów wymaga precyzji oraz odpowiedniej pielęgnacji, aby uzyskać dorodne owoce. Opryski pomidorów zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób oraz zakażeń. Ich prawidłowe zastosowanie wpływa za smak oraz zdrowie. Dowiedz się więcej o metodach opryskiwania i jak prawidłowo je wykonywać.Opryski pomidorów jako skuteczny czynnik w walce z chorobamiPomidory wywodzą się z rodziny psiankowatych i osiągają wysokość około 180 cm. Aby uzyskać piękne i zdrowe owoce, z zawartością wielu składników mineralnych oraz witamin, należy podejmować czynności, które zredukują prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. Do takich technik należy opryskiwanie pomidorów. Jest to najskuteczniejsza oraz najłatwiejsza metoda ich pielęgnacji. Istnieje wiele naturalnych metod i sposobów walki ze szkodliwymi czynnikami, których używa się w uprawie tych roślin.Diagnoza choroby a opryski pomidorówPierwszym etapem opryskiwania pomidorów jest zdiagnozowanie występującej choroby. Od tego zależy wybór skutecznego preparatu. Istnieje kilka przyczyn rozwoju chorób wśród pomidorów m.in. popełniane błędy w ich uprawie, choroby grzybowe, a także atak szkodników. Do chorób grzybowych zalicza się zgnilizna owoców, zaraza ziemniaczana, sucha plamistość liści, rak bakteryjny pomidorów oraz szara pleśń.

Rośliny te są również narażone na atak szkodników takich jak: stonka ziemniaczana, mszyce, mączliki oraz przędziorki. Kiedy zdiagnozujemy chore owoce należy przystąpić do wyboru metody opryskiwania i zastosowania odpowiedniego roztworu, który pomoże w zwalczaniu choroby. Jeśli dojdzie do zgnilizny owoców stosuje się opryskiwanie mieszaniną wapniową. Na przemian pryska się pomidory odpowiednim preparatem i opryskiem z saletry wapniowej. Do zwalczania zarazy ziemniaczanej najlepiej użyć wywaru ze skrzypu polnego, a także specjalnycg środkówi chemicznych. Również w walce z szarą pleśnią pomogą nam odpowiednie preparaty. W sklepach ogrodniczych znajdziemy ich kilkadziesiąt, w zależności od naszych potrzeb oraz występującej choroby.Opryski pomidorów – naturalne metody


Przy opryskiwaniu pomidorów możemy zastosować naturalne techniki celem profilaktycznych działań zapobiegania chorób. Pierwszą metodę stanowią opryski roztworem ze skrzypu. Skrzyp polny w swoim składzie zawiera potas, fosfor, mangan, żelazo oraz kwas krzemowy, które przyczyniają się do zapobiegania powstawaniu chorób grzybowych. Wywar ze skrzypu przygotowuje się z 1 kg świeżych roślin bądź 200 g suszonych roślin. Przygotowane składniki należy zalać 10 litrami wody, następnie odłożyć na 24 godziny, po czym gotować przez okres 30 minut. Powstałą mieszaninę rozcieńcza się z wodą w proporcji 1:3. Po wymieszaniu można przystąpić do opryskiwania. Kolejną metodą jest zastosowanie gnojówki z żywokostu lekarskiego, która wpływa na wzmocnienie roślin. Zawiera ona liczne ilości węgla oraz potasu. Powstaje z 1 kg żywokostu oraz 10 litrów wody. Składniki należy ze sobą wymieszać, następnie odstawić na 15 dni, po czym odcedzić. Uzyskanym roztworem podlewa się pomidory co 15 dni. Do podlewania sadzonek należy zastosować 5% wywar z gnojówki w proporcjach 0,5 litra gnojówki na 10 litrów wody.

Ta naturalna metoda pomaga w zapobieganiu wystąpienia choroby, a także wpływa na wzmocnienie kondycji owoców. Innym sposobem jest wykorzystanie pokrzywy zwyczajnej. Zawiera ona żelazo, wapń, potas, magnez, azot, cynk oraz krzem. Wpływa na wzmocnienie wzrostu roślin oraz przyśpiesza ich rozwój. Do przygotowania preparatu potrzebujemy 1 kg świeżych pokrzyw bądź 200 g pokrzyw suszonych. Pokrzywy należy umieścić w 10 litrach wody i odstawić na około 3-4 tygodnie. Koniec pienienia się płynu oznacza zakończenie fermentacji. Otrzymaną mieszaninę przed opryskiwaniem należy rozcieńczyć w proporcjach 1 litr uzyskanego roztworu na 5 litrów wody. Przygotowany roztwór pomaga w walce z chorobami oraz pozytywnie wpływa na pomidory. Kolejnym sposobem jest użycie czosnku. Czosnek pomaga zapobiegać oraz zwalczać różne choroby bakteryjne, grzybowe, a także spowodowane przez szkodniki. Zgnieciony czosnek należy zalać wodą, następnie odstawić na około 24 godziny. Uzyskaną miksturę należy stosować od razu, ponieważ po długim przetrzymywaniu traci swoje właściwości. Do opryskiwania można również zastosować roztwór z drożdży, który wpływa na zmniejszenie szansy zainfekowania się roślin.Najlepszy okres na opryski pomidorówOpryski pomidorów najlepiej stosować w pochmurne, jednak bezdeszczowe dni. W przypadku uprawiania pomidorów pod przykryciem występowanie deszczu nie ma znaczenia. Przez 3 dni od oprysków rośliny nie powinny mieć kontaktu z deszczem. Opryskiwanie powinno się wykonywać w pochmurne dni, ponieważ letnie słońce może prowadzić do poparzenia liści. Nie należy opryskiwać roślin kiedy temperatura spada poniżej 5 stopni C oraz gdy występują mroźne noce.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >