Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Kiedyś stała w każdym salonie. Dziś kosztuje krocie
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.06.2024 11:18

Kiedyś stała w każdym salonie. Dziś kosztuje krocie

Meble PRL
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Meble z czasów PRL budzą skrajne emocje - jedni wciąż się ich pozbywają lub trzymają w piwnicach, inni są w stanie dać za nie sporo pieniędzy. Dla niektórych to relikty minionej epoki, dla innych - kultowe symbole designu.

Jedno trzeba jednak przyznać - moda na PRL trwa w najlepsze. Oryginalne elementy wyposażenia z tamtych lat to obecnie łakome kąski wśród kolekcjonerów i nie tylko. Niektóre meble z ubiegłego wieku osiągają przy tym zawrotne ceny.

Moda na meble z PRL

Jakie elementy wyposażenia najbardziej kojarzą się z czasami PRL-u? Jednym z symboli PRL-u jest meblościanka. Faktycznie, system połączonych półek i szafek pokrytych okładziną drewnopodobną to niezaprzeczalnie hit poprzedniej epoki, który dzisiaj wraca do łask.

Na salony wracają również zastawy stołowe, kryształy, a nawet dywany i kilimy - dzięki tym dekoracjom możemy łatwo stworzyć wnętrze w stylu retro. Dodatki z duszą pasują także do innych aranżacji, np. rustykalnej, boho czy loftowej.

Nic tak jednak nie odmieni wnętrza i nie nada mu niepowtarzalnego charakteru, jak oryginalne meble pochodzące z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Co cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów?

meble prl.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News

Te meble z PRL są wiele warte

Przykładem poszukiwanego i wiele wartego mebla z epoki PRL jest tapicerowany, dość niski fotel znany pod nazwą “366” lub “Chierowski” z charakterystycznymi drewnianymi poręczami. Jeśli zależy nam nie na współczesnej kopii, a na oryginalnym fotelu, to musimy liczyć się z kosztem rzędu od kilkuset do nawet tysiąca złotych.

Nieco więcej, bo ok. 1300 zł zapłacimy za stolik z PRL o wiele mówiącej nazwie “Kawa i papierosy”, którego oryginał zaprojektował w latach 60. XX wieku Rajmund Teofil Hałas. To niewielki stolik z blatem w kształcie łezki lub nerki z kolorowym obrzeżem.

Do pożądanych mebli z tamtych lat należą także osobliwe półkotapczany, komody na cienkich nóżkach oraz fornirowane biurka z szufladami.

Pożądana ława z PRL. Kosztuje małą fortunę

Jest jeszcze jeden mebel rodem z PRL-u, który wśród kolekcjonerów i miłośników stylu vintage cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Chodzi o ławę zwaną “jamnik”. To smukły mebel, którego charakterystycznym elementem jest ażurowa półka zawieszona pod blatem o zaokrąglonych krawędziach.

Niezwykle popularny i często eksportowany mebel z ubiegłego wieku dzisiaj jest obiektem poszukiwań kolekcjonerów. Na aukcjach internetowych ceny “jamnika” wahają się od 200 do nawet 1500 zł, w zależności od rodzaju i kondycji danego modelu.

meble prl.jpg
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz także: