Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Białe trampki żółkną po praniu? Wszystko przez 1 błąd
Paulina Korzec
Paulina Korzec 07.06.2024 15:24

Białe trampki żółkną po praniu? Wszystko przez 1 błąd

białe trampki
Fot. YouTube/TalaueTV

Białe trampki nie wychodzą z mody. Świetnie wyglądają i pasują do wielu stylizacji. Chętnie sięgamy po nie zwłaszcza latem. To także dobra pora na odświeżenie obuwia, ale lepiej uważajmy z myciem tych butów.

Jeśli zależy nam na zachowaniu śnieżnobiałego koloru trampek, lepiej wystrzegać się jednego, prozaicznego błędu, który popełniamy bardzo często, zabierając się za czyszczenie obuwia. To sprawi, że obuwie pożółknie.

Dlaczego białe trampki żółkną?

Białe trampki pięknie wyglądają, ale mają to do siebie, że szybko pojawiają się na nich przebarwienia. I nie chodzi tu wcale o zwykłe plamy z błota i kurzu, a o nieestetycznie wyglądające żółte zacieki.

Do żółknięcia trampek może przyczyniać się wilgoć, pot, a nawet niektóre kosmetyki. Wystarczy, że przemoczymy buty, by zabarwiły się one na żółto. Podobny efekt da nieprawidłowe przechowywanie obuwia i niewłaściwa pielęgnacja.

Być może środek czyszczący nie został starannie wypłukany lub użyliśmy do czyszczenia twardej wody. Nawet jednak, jeśli czyszczenie obuwia będzie bardzo dokładne, to zażółcenia mogą pojawić się po wysuszeniu butów. Jak temu zapobiegać?

Buty
Fot. Canva/bowonpat

Tak nie susz białych butów

Słońce za oknem zdaje się stwarzać idealne warunki do suszenia butów po czyszczeniu. Nic bardziej mylnego! Wystawienie butów na zewnątrz po myciu to najczęściej popełniany błąd, który skutkuje pojawianiem się żółtych zacieków na białych trampkach.

Winowajcą jest tu silne promieniowanie ultrafioletowe, które prowadzi do żółknięcia białego materiału. Jeśli więc chcemy suszyć buty na zewnątrz, lepiej postawić je w zacienionym miejscu.

Najlepiej jednak po myciu wstawić obuwie do wietrzonego pomieszczenia i dać mu wyschnąć w temperaturze pokojowej. Pod żadnym pozorem nie należy przyspieszać procesu schnięcia tenisówek za pomocą suszarki czy grzejnika. 

Jak doczyścić żółte zacieki na trampkach?

Zażółcone buty można łatwo doczyścić, stosując domowe sposoby. Doskonale sprawdzi się tu słynąca ze swoich wybielających właściwości soda oczyszczona, którą wystarczy połączyć z odrobiną wody, by uzyskać uniwersalną pastę czyszczącą

Dla lepszych efektów wodę możemy zastąpić płynem do mycia naczyń, wodą utlenioną lub octem. Tak przygotowaną pastę nakładamy na buty i myjemy je, a następnie ścieramy ręcznikiem papierowym i suszymy zgodnie z opisanymi wcześniej zasadami.

Oprócz sody oczyszczonej do czyszczenia zżółkniętych butów możemy wykorzystać pastę do zębów (najlepiej całkiem białą), a także szare mydło, zasypkę dla niemowląt zawierającą talk lub zwykłą skrobię ziemniaczaną.

Buty
Fot. Canva/phkorotkova

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału TalaueTV na YouTube.

Zobacz także: