Koniec zakazu handlu w niedzielę? Ruszają prace w sejmie
W ramach prac nad programem Polska 2050 posłowie proponują nowelizację projektu zakazu handlu w niedzielę. Postulaty wydają się bardzo obiecujące. Kto wie, może już niedługo zakaz handlu w niedzielę będzie tylko wspomnieniem?
Co takiego proponują rządzący? Przede wszystkim 200% wyższe wynagrodzenie dla osób pracujących w niedzielę oraz dwie niedziele handlowe w miesiącu. Czy zdołają przegłosować wspomniany projekt w sejmie?
Spór o zakaz handlu w niedzielę
Argumentacja posłów w kwestii zniesienia zakazu handlu w niedzielę wydaje się co najmniej wysoce logiczna. Rządzący zaznaczają, że co najmniej dwie handlowe niedziele w miesiącu pomogłyby małym sklepom w rozwoju swojej działalności.
Jak na ironię, Polska Izba Handlu postuluje za odrzuceniem projektu, powołując się dokładnie na ten sam argument, tworząc z niego odwrotność.
Może w takim razie opinia społeczna pomoże w rozstrzygnięciu tego sporu? Ponownie zderzamy się tutaj ze ścianą. Badanie sondażowe przeprowadzone w lutym 2024 roku wykazało, że zniesienie zakazu handlu w niedzielę popiera 46% ankietowanych, a jego utrzymanie 44%.
Polska 2050 powołuje się na statystki
Chociaż badania sondażowe niewiele pomogły posłom Polski 2050, powołują się oni na statystyki z 2023 roku, które obrazują, że tylko w ubiegłym roku zamknięto 3 tys. małych sklepów, za co posłowie obwiniają ustawę z 10 stycznie 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.
Posłowie Polski 2050 proponują zwiększenie ilości niedziel handlowych do 2 w miesiącu. Na podstawie art. 6 ustawy chcą oni umożliwić działalności handlowej w 1 i 3 niedzielę miesiąca, z wyłączeniem świąt.
Na mocy art. 151(1)-151(2) kodeksu pracy, posłowie postulują o wprowadzenie 200% płatnych niedziel, z racji na kryteria pracy w godzinach nadliczbowych.
Aktualne prawo pełne luk?
Zwolennicy projektu podkreślają, że obowiązujące prawo o zakazie handlu w niedzielę jest pełne furtek, które nagminnie wykorzystują właściciele małych prywatnych obiektów handlowych:
– Jawnie niesprawiedliwy charakter ma za to art. 6 ust 4 ustawy, który pozwala przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu sprzedaż w niedzielę w swojej placówce handlowej na korzystanie z nieodpłatnej pomocy członków rodziny. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, nielegalne jest więc skorzystanie z płatnego wsparcia osoby dobrowolnie chcącej pracować w niedzielę, za to legalne jest nieodpłatne korzystanie z pracy osób bliskich – podkreślają.
Jak sądzicie, czy posłowie Polski 2050 dopną swego, czy też ich projekt nowelizacji kwestii handlu w niedzielę zostanie odrzucony? Tego dowiemy się już niebawem, bowiem 13 czerwca odbędzie się pierwsze czytanie wspomnianej nowelizacji.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi ze strony media.biedronka.pl
ZOBACZ TAKŻE:
- Opryskaj krzaki pomidorów mlekiem. Będą pachnące i dorodne
- Tych rzeczy nie powinno trzymać się w łazience
- Turkuć podjadek już nie zje Twoich upraw. Tak go schwytasz