Opryskaj krzaki pomidorów mlekiem. Będą pachnące i dorodne

Przełom maja i czerwca to czas intensywnego kwitnienia i owocowania roślin. To właśnie teraz pojawiają się zawiązki warzyw, w tym również pomidorów, które chętnie uprawiamy we własnych ogrodach.
Warto w tym okresie wzmocnić rośliny i dostarczyć im niezbędnych składników pokarmowych, dzięki którym będą zdrowo rosły i obficie obrodzą. Na pomidory zastosujmy oprysk z mleka. Jakie jest jego działanie?
Mleko w ogrodzie? Tak!
Chociaż niektórzy mogą być zaskoczeni, mleko jest powszechnie wykorzystywane w ogrodnictwie i stanowi ważny składnik naturalnych preparatów stosowanych do uprawy warzyw.
Jak wiadomo, mleko jest cennym źródłem białka i wapnia. Nieraz przekonujemy nasze dzieci, by piły mleko “na mocne kości”. Wapń jest potrzebny do wzrostu także roślinom, dlatego regularne opryski z mleka działają pobudzająco na uprawiane warzywa.
Pomidory spryskane mlekiem będą zdrowo rosły, a ich liście staną się żywo zielone i jędrne. To jednak nie koniec niezwykłych właściwości mleka i jego wpływu na rozwój pomidorów.

Mleko przeciwko szkodnikom i chorobom
Jak się okazuje, mleko skutecznie przeciwdziała szkodnikom żerującym na pomidorach, w tym często spotykanym mszycom, a także innym owadom, odstraszając je.
Uprawie pomidorów zagrażają jednak nie tylko uciążliwe insekty, ale także choroby, w tym grzybicze, zwłaszcza powszechnie występująca zaraza ziemniaczana czy mączniak prawdziwy.
Białka mleka w kontakcie ze światłem septycznym wykazują właściwości antyseptyczne, co warto wykorzystać w walce z czynnikami chorobotwórczymi: grzybami, wirusami, bakteriami oraz innymi szkodliwymi patogenami.
Przepis na oprysk z mleka
Przygotowanie oprysku z mleka na pomidory jest bardzo proste. Wystarczy litr mleka rozpuścić w pięciu litrach wody. Do tego przepisu możemy wykorzystać zwykłe mleko, które na co dzień mamy w lodówce - może być krowie, pełnotłuste.
Aby zintensyfikować działanie preparatu wymierzone w szkodniki, warto do tej mieszanki dodać kolejny naturalny składnik, jakim jest mydło potasowe. Rozdrobnione, np. starte na tarce mydło, rozpuszczamy w przygotowanym płynie.
Gotową miksturę przelewamy do butelki z atomizerem i dokładnie spryskujemy zielone części roślin, powtarzając opryski co ok. 2 tygodnie.

Zobacz także:
- Oberwij pierwszy kwiat papryki. Urosną duże, twarde i soczyste
- Zmieszaj kilka kropli z wodą. Choroby i szkodniki nie tkną pomidorów
- Tych warzyw nie sadź w miejscu po rzodkiewce. Będą marne plony













