Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Lepsze, niż środki ze sklepu. Podlej tuje i czekaj na efekt
Paulina Korzec
Paulina Korzec 24.05.2024 20:01

Lepsze, niż środki ze sklepu. Podlej tuje i czekaj na efekt

Tuje
Fot. Canva Pro/fuzznails

Polacy uwielbiają tuje, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. To jedna z najczęściej spotykanych roślin w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach.

Jej żywo zielone gałązki efektownie się prezentują, a do tego osłaniają przestrzeń i dają nieco intymności. Aby jednak cieszyć się dorodnymi krzewami, warto zastosować rzecz, która zwykle ląduje w zlewie.

Niezastąpione tuje w ogrodzie

Tuje doskonale czują się w naszym klimacie i posadzone obok siebie tworzą zwarty żywopłot. Są również doskonałym uzupełnieniem wielopiętowych kompozycji roślinnych, stanowiąc tło dla kwiatów i innych roślin.

Bujne gałązki tworzą gęstą, zieloną osłonę, dlatego tuje najczęściej sadzimy wzdłuż ogrodzeń. Najlepszy czas na to przypada właśnie teraz - w ciepłym okresie pomiędzy kwietniem a czerwcem.

Niewątpliwą zaletą tych krzewów i przyczyną ich niesłabnącej popularności jest ich łatwa uprawa. Czego dokładnie im potrzeba do zdrowego rozwoju?

Jak pielęgnować tuje?

Uprawiając tuje w ogrodzie, liczymy na szybki rozrost. Chcemy także, by zachowały głębię swojego koloru. Aby osiągnąć takie efekty, musimy pamiętać o kilku podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Istotne znaczenie w uprawie tych krzewów ma odpowiednie podłoże. Gleba powinna być żyzna i dość lekka, by przepuszczać wilgoć. Aby ograniczyć nadmierne parowanie wody z podłoża, konieczne jest jego ściółkowanie przy użyciu zrębków, kamyków lub kory.

Aby krzewy szybko pięły się ku górze i rozrastały, należy im zapewnić odpowiedni odczyn gleby. Żywotniki zdecydowanie preferują podłoże kwaśne lub lekko kwaskowe. Do tego trzeba im dostarczać niezbędnych składników odżywczych, stosując nawóz.

Jaki nawóz polubi tuja?

Naturalnym “zakwaszaczem” gleby są fusy po kawie. Zamiast wylewać je do zlewu, warto wzbogacić nimi glebę, w którym rosną tuje. Fusy obniżą pH podłoża, a do tego dostarczają roślinom potasu, azotu, magnezu i innych cennych składników.

Drugi naturalny nawóz, który warto zastosować w pielęgnacji tych krzewów, to woda po gotowaniu warzyw. Najlepiej, by były to warzywa ze skórką, np. ziemniaki w mundurkach, które ugotujemy bez dodatku soli i polepszaczy smaku. Podlewając krzaczki taką wodą, dostarczy roślinom fosforu, azotu oraz magnezu.

Zobacz także: