Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Tych rzeczy nie powinno trzymać się w łazience
Paulina Korzec
Paulina Korzec 27.05.2024 17:42

Tych rzeczy nie powinno trzymać się w łazience

Łazienka
Fot. Canva Pro/Christa Grover, Oksana Krasiuk

W łazience spędzamy więcej czasu niż często zdajemy sobie z tego sprawę. To dlatego aranżacja tego wnętrza jest tak istotna. Warto tu zadbać nie tylko o estetykę, ale przede wszystkim o ergonomię pomieszczenia.

W łazience chcemy mieć wszystko pod ręką, by sprawnie wykonać makijaż, zadbać o włosy i higienę osobistą. Z tego powodu w tym pomieszczeniu ląduje wiele przedmiotów, które o dziwo nie powinny się tam znaleźć. O jakich rzeczach mowa?

Tego lepiej nie trzymaj w łazience

Łazienka niekiedy staje się “składowiskiem” różnego rodzaju przedmiotów, z których korzystamy przy codziennych czynnościach, dbając o swój wygląd i higienę. Kosmetyki, perfumy, sprzęty AGD, a także akcesoria ozdobne, np. świece, kwiaty - lista jest bardzo długa.

Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak niektóre z tych rzeczy zachowują się w warunkach panujących w łazience, a te są bardzo specyficzne. W tym pomieszczeniu mamy do czynienia z dużą wilgotnością i wysokimi temperaturami.

W takich warunkach nie należy przechowywać m.in. leków, które powinny znaleźć się w suchym, osłoniętym od światła i najlepiej chłodnym miejscu. To jednak dopiero początek listy przedmiotów, których lepiej pozbyć się z łazienki.

Łazienka
Fot. Canva/Africa images

Wynieś to z łazienki

Korzystając z wanny lub prysznica, często najpierw zdejmujemy biżuterię, pozostawiając ją w łazience. To błąd. Wilgoć wchodzi bowiem w interakcje z metalami, np. srebrem. Pierścionki, bransoletki czy naszyjniki zaczynają przez to matowieć, pokrywa je patyna i rdza.

Wilgoć źle wpływa także na stan sprzętów AGD, których w łazience nie brakuje. Trzymamy tam suszarki, prostownice, lokówki, depilatory, maszynki do włosów, a nawet radia. W wilgotnym środowisku działanie tych sprzętów elektronicznych może zostać zakłócone, a ich trwałość obniżona.

Te rzeczy każdy trzyma w łazience. To błąd

W łazienkach często przechowujemy podstawowe środki i akcesoria do makijażu. Kosmetyki przechowywane w wilgotnych warunkach szybko stracą jednak na jakości, podobnie jak lakiery do paznokci oraz perfumy. Trzymane w świetle bardzo szybko się psują.

Ciepło i wilgoć w łazience sprzyjają także namnażaniu się drobnoustrojów, dlatego przedmioty, które mają kontakt z naszą skórą - np. szczotka do włosów czy pędzel do makijażu - stają się siedliskiem bakterii. Trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i przechowywaniu w suchym miejscu.

Zobacz także: