DomekIOgrodek.pl
Konwalia

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/KIMDAEJEUNG

Konwalia – wiosenna ozdoba ogrodu

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ma dzwonkowaty kształt, kwitnie w maju, wydzielając zniewalający, słodki zapach – konwalia to bez wątpienia jedna z najbardziej urokliwych roślin. Jak uprawiać konwalię, by tworzyła w ogrodzie piękne dywany? Dowiesz się z tego artykułu.

Konwalia – charakterystyka i odmiany

Nazwa ‘konwalia’ pochodzi od łacińskiego convallis, co oznacza dolinę.Ta bylina kłączowa występuje w klimacie umiarkowanym: niemal w całej Europie oraz w środkowej i północnej Azji. W Polsce spotkamy ją przede wszystkim w części północno-wschodniej, w lasach i ogrodach.Połączone w grona kwiaty konwalii pojawiają się w maju i w czerwcu. Konwalia posiada podziemne, czołgające się kłącza, z których wyrastają korzenie oraz obumierające na jesień liście.To właśnie system korzeniowy rozwija się jako pierwszy, a sama roślina pojawia się nad powierzchnią ziemi znacznie później.Roślina rzadko owocuje, sporadycznie pojawiają się na niej czerwone, trujące jagody.

Konwalia występuje w kilku innych odmianach, m.in.:

Variegata – konwalia o biało-zielonych liściach, dorastająca do 30 cm wysokości;Lineata – o zielonych liściach w podłużne żółte pasy;Hitscherberger Riesenperle – konwalia o licznych, białych kwiatach na długiej łodyżce;Silberconfolis – jej liście są zielone ze srebrną otoczką;Hofheim – o zielonych liściach z krawędzią żółtą lub białą.

Proces wzrastania konwalii wygląda następująco:

Nasiona wschodzą po upływie około 2 tygodni. Wtedy z siewki pod powierzchnią ziemi wyrastają korzeń pierwotny, liścień, kilka liści i kłącza.Pierwszy rok wzrostu konwalii przynosi korzenie przybyszowe.Drugi rok to rozwój kłącza i pojawienie się liści nadziemnych.Dopiero po upływie około 4 lat pojawia się pęd z kwiatostanem.Konwalia kwitnie w maju przez kilka tygodni, a w sierpniu zaczynają zasychać jej liście.Czerwone owoce i nasiona pojawiają się jesienią.Pojedynczy okaz konwalii żyje od 3 do 10 lat.

Konwalia – uprawa w ogrodzie

Konwalia w naturze rośnie w miejscach zacienionych, wilgotnych, gdzie gleba obfituje w próchnicę.Jeżeli chcesz posadzić konwalie w swoim ogrodzie, użyj podłoża będącego mieszanką piasku i gliny, z pH 4,5-6.Konwalie najlepiej będą się czuły w towarzystwie krzewów ozdobnych i drzew, które dadzą im cień, a odpowiedniej prezencji nadadzą im inne kwiaty o kontrastujących barwach, np. tulipany i hiacynty.Najlepszym miesiącem na sadzenie konwalii jest październik.Przygotuj podłoże dla konwalii, wyrywając chwasty i nawożąc ziemię środkiem o przedłużonym działaniu. Kłącza konwalii posadź w wybranym miejscu po kilka sztuk razem, aby docelowo tworzyły oddalone od siebie na około 20 cm kępki.Kiedy konwalie przekwitną, usuwaj kwiatostany.Sadzonki w doniczkach znajdziesz w każdym punkcie z roślinami, jak giełdy kwiatowe czy szkółki.

Uważaj! Konwalia jest trująca

Wszystkie jej części są silnie trujące, zwłaszcza dla dzieci. Najbardziej niebezpieczne jest zjedzenie owoców konwalii, które może nawet zakończyć się śmiercią, ale również wypicie wody z wazonu z ciętymi konwaliami.Rośliny te są równie toksyczne dla zwierząt, zwłaszcza drobiu, ale również psów i kotów.Początkowe zatrucie konwaliami powoduje nudności, wymioty, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej. Później dochodzą do tego: biegunka, zaburzenia pracy serca i postrzegania barw, omamy, majaki. Do śmierci może doprowadzić wywołane toksynami migotanie komór serca.Zatrucie występuje bardzo często w wyniku pomylenia konwalii z innymi roślinami, np. z czosnkiem niedźwiedzim, który ma bardzo podobne liście – długie i wydłużone, okrywające kwiaty. Obie rośliny odróżnia zapach – czosnek niedźwiedzi ma typowy dla czosnku aromat.Osoby o wrażliwej skórze mogą również doświadczyć objawów podrażnienia w wyniku kontaktu z liśćmi konwalii.Pierwsza pomoc przy objawach zatrucia konwalią to sprowokowanie wymiotów, by szybko pozbyć się toksyn z przewodu pokarmowego. Jednak najważniejsze jest szybkie wezwanie karetki.Konwalia to piękny kwiat, ale wymaga ostrożnego obchodzenia się z nią.

Źródła:https://twojogrodek.pl/Konwalie-uprawa-i-pielegnacjahttps://fajnyogrod.pl/porady/konwalia-majowa-w-ogrodzie-sadzenie-uprawa-pielegnacja-wymagania/https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/uprawa-roslin/3724-sadzenie-konwalii-w-ogrodzie

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >