Koperek przestał rosnąć, a zaczął zwijać? To może świadczyć o 1, działaj natychmiast
Koperek to idealny dodatek do letnich dań. Jednak czasem koper przestaje rosnąć i zaczyna się zwijać. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy koperek zaczyna się zwijać, powinniśmy działać naprawdę szybko.
Dlaczego koper się zwija?
Koperek jest kwintesencją lata. Świetnie sprawdza się jako dodatek do młodych ziemniaczków i idealnie pasuje w letnich sałatkach. Warto go również hodować, ponieważ jest niezastąpiony do różnych przetworów. Jednak dlaczego czasem koper zaczyna się zwijać?
Kiedy koperek przestaje rosnąć i zaczyna się zwijać, powinniśmy działać od razu. Zwijanie się kopru zwykle oznacza atak szkodników. Jeśli koperek zaczyna marnieć, często możemy zaobserwować na nim nieduże mszyce wierzbowo-marchwiowe.
Zwijający się koperek powinniśmy ratować od razu. Na szczęście ekologiczny preparat zwalczający mszyce jesteśmy w stanie przygotować sami w domu. Będzie nam potrzebny czosnek lub cebula.
Co robić, kiedy koper zaczyna się zwijać?
Kiedy koperek zaatakują mszyce , musimy działać szybko. Inaczej z rośliny nic nie zostanie. Prosty oprysk na mszyce jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie w domu. Wszystkie składniki powinniśmy mieć w kuchni.
Oprysk na mszyce, które zaatakowały koperek , przygotujemy z cebuli lub czosnku . 80 gramów cebuli lub 200 gramów czosnku zalewamy 10 latrami wody i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przelewamy oprysk do butelki z atomizerem i spryskujemy rośliny.
Oprysk na mszyce z octu
Jeśli akurat w domu nie mamy cebuli ani czosnku możemy przygotować preparat z octu. W tym wypadku wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1. Takim preparatem spryskujemy zaatakowany koperek.
Kiedy mszyc jest sporo, możemy do wody z octem dodać kilka kropel mydła w płynie. Dzięki temu mieszanka lepiej będzie trzymać się na koperku i szybciej pomoże nam pozbyć się szkodników.