DomekIOgrodek.pl
koszenie trawy

Pixabay/RitaE

Kosiarka samojezdna – jaką wybrać i dlaczego?

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Zadbany ogród to ozdoba działki. Jednak oprócz regularnej pielęgnacji roślin i krzewów, należy także przycinać trawnik. W przycinaniu trawy pomaga kosiarka samojezdna. Jaką wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę – tego dowiesz się z naszego poradnika.


Kosiarka samojezdna – jaką wybrać. Rodzaje sprzętów


Przycinanie trawnika jest dość uciążliwym zajęciem. Szczególnie, że aby trawa rosła w równych kępach, trzeba kosić ją w regularnych odstępach czasu. Używanie klasycznej, manualnej kosiarki jest to dość żmudna praca. Dlatego coraz popularniejsza wśród amatorów zadbanego ogrodu staje się kosiarka samojezdna. Jaką wybrać, na co zwracać uwagę w trakcie zakupu i co jest kluczowym parametrem? Przede wszystkim automatyczne maszyny do koszenia trawy dzielą się na trzy rodzaje: ridery, traktory oraz kosiarki o zerowym promieniu skrętu (ZTH). Oczywiście każdy z tych typów różni się wybranymi atrybutami, budową oraz mechanizmem działania. To właśnie te różnice wpływają na decyzję, która maszyna najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie jako kosiarka samojezdna. Jaką wybrać, żeby służyła najbardziej optymalnie? 


Podstawowe różnice: kosiarka samojezdna. Jaką wybrać


Podział na trzy główne typy maszyn do koszenia trawy bierze się oczywiście stąd, że w każdym rodzaju kluczowe narzędzie, czyli ostrze, wygląda trochę inaczej oraz jest umieszczone w innym miejscu. W pierwszym typie, czyli riderze, tnące noże są zamontowane z przodu, praktycznie przed maszyną. Dzięki temu można w łatwy sposób kontrolować obszar pracy. Ten typ maszyny posiada przegubowy układ kierowniczy, dzięki czemu jest to najbardziej zwrotna kosiarka samojezdna. Jaką wybrać, jeśli jednak trawnik zajmuje większy teren? Wówczas warto wybrać traktor. Maszyna jest nie tylko większa, ale także jej ostrza są schowane – umieszczone w podwoziu. Silnik jest najczęściej zamontowany z tyłu, a maszyną kieruje się podobnie jak samochodem. Tnące noże są większe i mają większy zasięg, co pozwala na szybsze koszenie. Ostatni typ, czyli kosiarka o zerowym promieniu skrętu (ZTH), ma ostrza umiejscowione w tym samym miejscu, co rider, a także jest podobnie zwrotna. Najczęściej to dokładność koszenia wpływa na decyzję, która z maszyn to najlepsza kosiarka samojezdna. Jaką wybrać, aby najszybciej kosić trawniki o różnej wielkości?


Kosiarka samojezdna – jaką wybrać. Koszenie i inne funkcje


Konieczność koszenia trawnika jest wspólna dla posiadaczy mniejszych i większych działek. Oczywiste jest, że automatyczna maszyna do wyrównywania trawy jest atrakcyjna dla każdego, kto nie jest wielkim fanem regularnego przycinania kwietnika. Jednak jeśli Twój ogród jest mniejszy niż jedna dziesiąta hektara, czyli 1000 m², warto się zastanowić, czy naprawdę potrzeba jest Ci kosiarka samojezdna. Jaką wybrać, jeśli posiadasz działkę bez wielu krzewów lub roślin ozdobnych? Przy dość dużych obszarach zielonych, porośniętych w większości kępami trawy, najlepiej sprawdzi się kosiarka typu traktor. Jest to większa maszyna, co oczywiście oznacza też większe ostrza, które w krótszym czasie skoszą i wyrównają trawnik. Jednak jeśli w ogrodzie jest duża ilość roślin, warzyw czy ozdobnych krzewów, warto zdecydować się na rider lub kosiarkę ZTH. Na rynku jest także wielofunkcyjna kosiarka samojezdna – jaką wybrać aby miała więcej funkcji? Oczywiście wszystko zależy od możliwości modyfikacji obudowy maszyny oraz różnorodnego wyposażenia. Tego typu kosiarka może m.in. zamiatać ścieżki w trakcie sezonu jesiennego oraz odśnieżać trawnik w okresie zimowym. 


Najważniejsze parametry. Kosiarka samojezdna – jaką wybrać?


Jak w każdym sprzęcie przeznaczonym do regularnej eksploatacji, także w przypadku samojezdnej kosiarki należy przede wszystkim sprawdzić moc silnika maszyny. To najważniejszy aspekt w trakcie podejmowania decyzji o zakupie takiego sprzętu, jak kosiarka samojezdna. Jaką wybrać, jeśli chcemy, żeby maszyna posłużyła nam długo? Zazwyczaj wydajność tego typu sprzętu wiąże się z większym zużyciem paliwa. Najlepsze kosiarki samojezdne mają jednocylindrowe, czterosuwowe silniki. Traktory posiadają manualne skrzynie biegów, w droższych modelach pojawiają się jednak coraz częściej także automaty. Drugi aspekt, wpływający na jakość maszyny, to szerokość koszenia. Jest to bardzo ważny parametr, wpływający na to, jak efektywnie pracować będzie kosiarka samojezdna. Jaką wybrać – tutaj wpływ ma przede wszystkim wielkość naszego trawnika. Otwarte tereny pozbawione klombów i rabat będą dobrze koszone przez maszyny, których szerokość ostrzy przekracza 100 centymetrów. Z kolei do powierzchni, na których rosną warzywa lub kwietne rośliny, najlepiej jest kupić kosiarkę z ostrzami o mniejszej szerokości koszenia (maksymalnie 70 centymetrów). 


Kosiarka samojezdna – jaką wybrać? Akcesoria


Po podjęciu decyzji o rodzaju kosiarki samojezdnej dopasowanej do typu i zasięgu ogrodu, jaki posiadamy, warto zastanowić się nad uatrakcyjnieniem użytkowania maszyny. Jak już wiesz z poradnika, kosiarka może służyć do innych prac ogrodowych, jak chociażby odśnieżanie oraz zamiatanie. Oczywiście wszystkie te funkcje są uzyskane przez dodanie modyfikacji i elementów do rozbudowy. W ten sposób będzie to wielofunkcyjna kosiarka samojezdna. Jaką wybrać dodatkową rolę maszyny? Coraz popularniejszym dodatkiem do maszyny koszącej automatycznie staje się aerator, czyli urządzenie służące do napowietrzania trawnika. Dzięki temu gleba jest bardziej odżywcza dla roślin, które są w niej zasadzone, co przyspiesza i ułatwia ich rozwój. Inna dodatkowa funkcja to mulczowanie pokosów, czyli możliwość maksymalnego rozdrabniania skoszonych już ździebeł trawy. To opcja najczęściej stosowana przy pielęgnacji młodych trawników, które są dopiero w fazie wzrastania. Z kolei przy bujnych kwietnikach dobrze sprawdza się regularne zbieranie skoszonej trawy do specjalnych worków – w tym niestety nie pomoże kosiarka samojezdna. Jaką wybrać opcję, jeśli decydujemy się na maszynę typu traktor? Wypróbuj przede wszystkim siedzisko i sprawdź, czy jest ono wystarczająco wygodne. 

Podobne artykuły

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Mrówki – pożyteczne, lecz dokuczliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej >