DomekIOgrodek.pl
kopiec

sprzedajemy.pl/autor nieznany (CC0 Domena publiczna)

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Jest na to sposób

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Jeśli chociaż raz w twoim ogrodzie pojawił się kret, to doskonale wiesz, jak wielkim utrapieniem jest dla twojego trawnika. Podczas żerowania tworzy szpecące ogród kopce, co psuje estetykę naszej działki. Na szczęście mamy na niego kilka spos&oacut

Kret europejski występujący w naszym klimacie to niewielki szkodnik o wadze około 120 gramów, długość ciała to 17-20 centymetrów. Ma czarne i gęste futerko i 44 bardzo ostre zęby, które są w stanie wyrządzić krzywdę człowiekowi.

Jego silne i masywne w stosunku do reszty ciała łapki pozwalają mu przekopywać się przez ziemię i tworzyć masywne korytarze. Tam też żeruje, żywiąc się owadami, dżdżownicami czy drobnymi gryzoniami. Niestety, podkopuje przy tym korzenie roślin, a na powierzchni ziemi tworzy kopce będące utrapieniem każdego ogrodnika.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Zaskakujące domowe sposoby

Możesz się nieźle zdziwić, ale w pozbyciu się tego szkodnika doskonale może pomóc ci... cytryna i czosnek! Kret jest bardzo wyczulony na zapachy, dlatego taka woń może go skutecznie odstraszyć. Warto, żebyś zakopał te produkty w kopcach - szkodnik będzie niemile zaskoczony takim odstraszaczem.

Możesz również zasadzić na działce aksamitkę, bazylię czy komosę - ich zapach jest niezwykle intensywny. To samo tyczy się czarnego bzu czy żywotnika.

Warto pamiętać, że kret jest ślepy, ale za to bardzo wrażliwy na dźwięki i wszelkie drgania. Możesz wykorzystać tę wiedzę i zastosować... pustą puszkę po piwie! Wbij w kretowisko metalowy pręt, a na nim umieść puszkę. Dzięki temu, podczas podmuchów wiatru, szkodnik wyczuje drgania, na które jest wyczulony. Takie doświadczenie może skutecznie wygonić go z twojego ogrodu.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 

W sklepie ogrodniczym możesz zdobyć specjalną pułapkę mająca postać dwustronnej rury. Dostosowana jest do typowego tunelu wykopanego przez szkodnika, ma również czujnik, który informuje o załapaniu kreta.

Pułapka ma drzwiczki, które działają na zasadzie zapadni. Pamiętaj, aby umieścić ją w wykopanym uprzednio przez gryzonia tunelu, dlatego musisz nieco podkopać trawnik. Gdy zwierzę dostanie się do środka, pułapka się zamknie, więżąc kreta.

Jest to także sposób humanitarny, ponieważ nie krzywdzi szkodnika. Możesz potem zabrać pułapkę na łąkę z dala od domu i wypuścić zwierzę.

Istnieje także odstraszacz ultradźwiękowy, który skutecznie odstraszy kreta drganiami. Człowiek nie jest w stanie usłyszeć wydawanych przez niego dźwięków, ale dla szkodnika będzie to męka, która zmusi go do ucieczki. Jeśli masz duży ogród, najlepiej jeśli wbijesz w ziemię kilka takich urządzeń.

Źródło: fajnyogrod.pl

  • Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

  • Właściwości „języków teściowej”

  • 4 duże rośliny doniczkowe do domu

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >