DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Krótka instrukcja na sadzenie czosnku w doniczce. Nie potrzebujesz nawet ogrodu, a rośnie jak szalony
Adam Moskal
Adam Moskal 13.03.2023 10:57

Krótka instrukcja na sadzenie czosnku w doniczce. Nie potrzebujesz nawet ogrodu, a rośnie jak szalony

Czosnek w doniczce
canva/svehlik, Getty Images

Nie każdy może cieszyć się własnym ogrodem, jednak uprawa własnych warzyw czy owoców nie zawsze wymaga pracy w ogrodzie. Okazuje się, że czosnek z łatwością zasadzisz w doniczce. Co więcej, taki sposób daje doskonałe plony. Niżej zdradzamy jak się za to zabrać.

Własny czosnek

Przewagą własnego czosnku jest fakt, że nie jest się zależnym od dostaw w sklepie, a co za tym idzie, czosnek kosztuje znacznie mniej. Dodatkowo ma się pewność, że każda główka była uprawiana ekologicznie, bez żadnych oprysków chemicznych czy sztucznych nawozów. A jak wiadomo, własnoręcznie wyhodowany czosnek, tak jak każde inne warzywo czy owoc, smakuje znacznie lepiej niż kupne. 

Zanim posiejesz nasiona koperku, zrób z nimi 1 rzecz. Zioło wykiełkuje już po 4 dniach

Co potrzeba do uprawy czosnku w doniczce>?

Lista przedmiotów, które są wymagane do własnoręcznej uprawy czosnku w domu, jest bardzo krótka. Wystarczy posiadać doniczkę o głębokości co najmniej 20 cm, jedną główkę polskiego czosnku oraz glebę o dobrej jakości. 

Dobrą i żyzną glebę można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. Czosnek potrzebuje żyznej ziemi z dużą zawartością próchnicy, która skutecznie zatrzymuje wodę. Wtedy można liczyć na naprawdę ogromne plony. 

Projekt bez tytułu (44).png
canva/pixelshot

Jak uprawiać czosnek w doniczkach?

Do sadzenia należy używać starszego czosnku, którego ząbki zaczęły puszczać zielone pędy. Na początku oddziel ząbki od główki uważając przy tym, aby nie naruszyć ich skórki. Inaczej mogą łatwo zachorować. 

Tak oporządzone ząbki wciśnij do ziemi w taki sposób, aby pędy skierowane były ku powierzchni. Delikatnie przysyp je ziemią i obficie podlej. Po zasadzeniu przechowuj donicę w zacienionym, ale nie całkowicie ciemnym, miejscu o temperaturze 15 stopni Celsjusza. 

Gdy pierwsze kiełki pojawią się na powierzchni, przenieś czosnek w nasłonecznione miejsce. Za zbiory można zabrać się wtedy, gdy liście czosnku wyschną. 

Tagi: czosnek