DomekIOgrodek.pl
Kroton

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/thevetia2

Kroton – prawdziwa ozdoba domu. Jak go uprawiać?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Dzięki swej wyjątkowej, egzotycznej urodzie, kroton ma moc rozjaśniania nawet wyjątkowo ponurych wnętrz. Nie należy on jednak do roślin łatwych w uprawie, ale z odpowiednią wiedzą można poskromić jego kaprysy. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować krotony w warunkach domowych.

Kroton – pochodzenie i popularne odmiany

Kroton to nazwa ogólnie przyjęta, choć niepoprawna. Prawidłowa nazwa z punktu widzenia botaniki to trójskrzyn.Podobnie jak zwana gwiazdą betlejemską poinsencja, kroton należy do rodziny wilczomleczowatych, a naturalnie występuje głównie w Malezji i na wyspach Pacyfiku.Do Europy został sprowadzony w XIX wieku i początkowo traktowano go jako ekskluzywną roślinę do oranżerii.Chociaż wśród krotonów znajdziemy 16 gatunków, najpopularniejszy i najchętniej uprawiany jest kolorowy kroton pstry w odmianach:trzy- lub czterokolorowych, np. „Petra”, „Excellent”, „Dark Red Dust”, które charakteryzują się dużymi i szerokimi liśćmi w czerwieni, żółci, pomarańczu i zieleni.dwukolorowych, np. „Goldfinger” i „Gold Star”, których liście są wąskie, zielone, z żółtymi smugami, skąd wzięły się ich nazwy.Jakie wymagania ma kroton?

Krotony występują naturalnie w zupełnie innym klimacie niż nasz rodzimy, dlatego trudno zapewnić im tutaj optymalne warunki do rozwoju. Nie jest to jednak niemożliwe, a na pewno warto włożyć trochę wysiłku, by móc cieszyć się pięknem tych wyjątkowych roślin.Tropikalny kroton wymaga wysokiej temperatury (min. 22°C) w okresie wegetacyjnym. Zimą może być ona nieco niższa, ale nigdy mniejsza niż 15°C, ponieważ w niskiej temperaturze rośliny te uległyby uszkodzeniu. Z tego względu nie ustawiaj doniczki z krotonem w pobliżu często otwieranego okna.Istotne jest również słoneczne stanowisko, ponieważ brak światła oznacza dla krotona utratę koloru. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne również nie jest wskazana, ponieważ może doprowadzić do plam i oparzeń na liściach.Aby kroton był zdrowy, jego podłoże musi być wilgotne, ale bez zalegającej w podstawce wody. Musisz również zadbać o nawilżenie powietrza, w którym znajduje się kroton, ponieważ zbyt suche spowoduje u niego podatność na choroby i wysychanie końcówek.Najlepiej jest zraszać powietrze wokół roślin lub ustawić doniczki na mokrych kulkach keramzytu.Kroton nie toleruje również dymu papierosowego, dlatego rozważ zakup oczyszczacza powietrza, który zapewni czyste powietrze roślinom i domownikom.Jeśli kroton zrzuca liście, jest to znak, że gwałtownie zmieniły się warunki, w jakich rósł.

Samodzielne rozmnażanie i przesadzanie krotona

Rozmnażanie krotona nie jest proste, ale jeśli uda Ci się je przeprowadzić, uzyskasz sadzonki lepiej przystosowane do hodowli w domu.Aby rozmnożyć krotona:Obetnij odcinki pędów bez liści o długości około 15 cm;Dolną końcówkę wytrzyj z soków i umieść w ukorzeniaczu typu A;Posadź w torfowo-piaszczystym podłożu;Postaw w miejscu ciepłym, o wysokiej wilgotności powietrza.

Krotony najlepiej przesadzać wiosną, już w marcu, by mogły rozpocząć intensywną wegetację po zimie w świeżym i lekkim podłożu o pH 5,7 - 6,8, najlepiej w nieco większej doniczce.Kroton ma bardzo wrażliwe korzenie, dlatego zwróć uwagę, czy są one całkowicie przerośnięte przez donicę. Przenieś roślinę bardzo delikatnie wraz ze starym podłożem do nowej donicy, uzupełnij podłoże i podlej je. Do podlewania nie używaj zimnej wody z kranu, ale miękką, odstaną wodę.Pamiętaj, że starsze rośliny nie powinny być przesadzane w ogóle.

O tej porze roku możesz również przyciąć krotonowi pędy, jeśli są zbyt rozrośnięte, ale pamiętaj, że kroton to roślina trująca, której soki bardzo silnie podrażniają skórę.Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy krotonie wykonuj w gumowych rękawiczkach, nie dopuszczając do kontaktu soku ze skórą, błonami śluzowymi i oczami – sok może nawet spowodować poparzenie rogówki.Kroton jest również niebezpieczny dla zwierząt domowych – może wywołać silne podrażnienia, biegunkę i wymioty.

undefined

Źródła:https://poradnikogrodniczy.pl/kroton.phphttps://deccoria.pl/artykuly/rosliny-domowe/kroton-uprawa-i-pielegnacja-41-7173http://www.e-ogrodek.pl/a/uprawa-krotonow-roslin-doniczkowych-o-wielobarwnych-lisciach-18917.html

undefined

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >