DomekIOgrodek.pl
Krzewy miododajne – najczęściej spotykane gatunki roślin

pixabay.com/_Alicja_ (CC0 Domena publiczna)

Krzewy miododajne – najczęściej spotykane gatunki roślin

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Krzewy miododajne są często sadzone w naszych ogrodach, ponieważ wyróżniają się pięknymi kwiatami, a także przyciągają pożyteczne owady. Poznaj najczęściej spotykane gatunki miododajnych roślin oraz ich cechy charakterystyczne.

Krzewy miododajne – najczęściej uprawiane gatunki

Krzewy miododajne dzięki swojej atrakcyjnej budowie stanowią ozdobę każdego ogrodu. Na rynku istnieje wiele odmian roślin, które są źródłem pożywienia różnorakich pożytecznych owadów. Do najczęściej spotykanych gatunków należy m.in.:

- Budleja Davida,

- Borówka czernica,

- Mahonia pospolita,

- Irga błyszcząca,

- Berberys Thunberga,

- Karagana syberyjska,

- Porzeczka krwista.

Krzewy miododajne – Budleja Davida

Budleja Davida to krzew pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej. Osiąga około 3 metrów wysokości. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami, które tworzą gęste oraz długie kwiatostany. Okres kwitnienia trwa od sierpnia do października. W zależności od wybranej odmiany kwiaty odznaczają się pomarańczowym, żółtym, białym, różowym, purpurowym, fioletowym bądź niebieskim zabarwieniem.

Roślina preferuje słoneczne oraz zaciszne miejsca. Lubi gliniasto-piaszczyste podłoże. W okresie upałów należy pamiętać o jej regularnym nawadnianiu. Wydziela bardzo przyjemny zapach, dzięki czemu przyciąga wiele motyli do naszego ogrodu.

undefinedKrzewy miododajne – Borówka czernica

Borówka czernica jest niewielkim krzewem osiągającym około 15-30 cm wysokości. Posiada pojedyncze kwiaty, które zwisają w kątach liści. Roślina wyróżnia się charakterystycznymi owocami o czerwonej barwie z granatowym nalotem. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do czerwca.

Borówka czernica lubi słoneczne bądź lekko zacienione miejsca. Ponadto preferuje próchnicze oraz wilgotne podłoże. Roślinę należy regularnie podlewać w okresie dużej suszy oraz upałów.

undefinedKrzewy miododajne – Mahonia pospolita

Do krzewów miododajnych zalicza się także mahonię pospolitą, która dorasta do około 1 metra wysokości. Jej naturalne środowisko to tereny Ameryki Północnej. Posiada piękne, błyszczące, blaszkowate liście, które w okresie jesienno-zimowym przybierają brunatno czerwoną barwę. Wyróżnia się atrakcyjnymi kwiatami o żółtym zabarwieniu. W okresie września pojawiają się na niej owoce o granatowej barwie. Preferuje słoneczne bądź zacienione miejsca. Lubi lekkie, wilgotne, próchnicze oraz gliniasto-piaszczyste podłoże.

Krzewy miododajne – Irga błyszcząca

Irga błyszcząca jest krzewem, który osiąga około 2-3 metrów wysokości. Posiada jajowate liście o ciemnozielonej barwie. W okresie jesiennym jej liście zmieniają zabarwienie na czerwony oraz pomarańczowy kolor. Cechuje się drobnymi kwiatami o różowo zielonej barwie. Posiada również błyszczące oraz jajowate owoce o czarnym kolorze.

Z wyglądu przypominają one jagody. Preferuje słoneczne bądź półcieniste miejsca. Dobrze odnajduje się na większości gleb, nie lubi jedynie zbyt ciężkiego oraz mokrego podłoża. Dobrze reaguje na cięcie, jest także odporna na oddziaływanie niskich temperatur oraz ataki różnorakich szkodników. Stanowi idealne źródło pożywienia dla pszczół.

Krzewy miododajne – Berberys Thunberga

Berberys Thunberga to przepiękny zimozielony oraz miododajny krzew. Roślina pochodzi z Japonii. Osiąga około 2 metrów wysokości. W okresie jesiennym wyróżnia się pomarańczowymi oraz szkarłatnymi liśćmi. Posiada pojedyncze kwiaty o brązowo żółtym zabarwieniu, które dojrzewają w okresie maja oraz czerwca. Jego eliptyczne owoce możemy podziwiać nawet w czasie pory zimowej. Preferuje słoneczne bądź półcieniste miejsca. Lubi lekko kwaśne oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Jest odporny na oddziaływanie niskich temperatur oraz różnych zanieczyszczeń powietrza.

Krzewy miododajne – Karagana syberyjska

Karagana syberyjska jest krzewem miododajnym najczęściej stosowanym w formie żywopłotu. Osiąga około 5 metrów wysokości. Posiada sporo liści, a także wyróżnia się kwiatami o żółtym zabarwieniu. Wraz z początkiem lata kwiaty przekształcają się w rurkowate strączki. Najlepiej odnajduje się na słonecznym bądź półcienistym stanowisku. Preferuje przepuszczalne oraz mało żyzne podłoże. Jest odporna na różnorakie zanieczyszczenia powietrza. Dzięki zawartości nektaru oraz pyłków przyciąga dużą ilość pszczół.

Krzewy miododajne – Porzeczka krwista

Porzeczka krwista wywodzi się z terenów Ameryki Północnej. Krzew posiada sztywne oraz wyprostowane gałęzie. Zakwita na czerwony bądź różowy kolor. Posiada owoce o ciemnogranatowym zabarwieniu, dzięki którym w okresie jesienno-zimowym pojawiają się ptaki w naszym ogrodzie. Preferuje słoneczne stanowisko. Najlepiej funkcjonuje na ciepłym, żyznym oraz przepuszczalnym podłożu.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >