DomekIOgrodek.pl
Kuchenka

unsplash.com/Janko Ferlič (CC0 Domena publiczna)

Jak wybrać odpowiednią kuchenkę dla siebie?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Kuchenka często widnieje jako centrum naszej kuchni i jest podstawowym elementem jej wyposażenia. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Producenci oferują wiele różnych rozwiązań w kwestii kuchenek – wolnostojące, w zabudowie, zasilane energią elektryczną, gazem, a także jednocześnie gazem i prądem. Wszystkie z wymienionych mają swoje wady i zalety. Wybierz kuchenkę, która najlepiej dopasuje się do Twojej kuchni!

Kuchenka gazowa czy elektryczna?

Zanim dokonamy wyboru, musimy najpierw zastanowić nad rodzajem podłączenia.

Pierwszym typem są kuchnie gazowe – posiadają one tradycyjną kuchenną płytę z palnikami oraz gazowy piekarnik. Popularną opcją są także kuchnie gazowe z elektrycznym piekarnikiem.

Kuchnie elektryczne jako swoje źródło zasilania wykorzystują prąd. Ich moc przyłączeniowa wynosi pomiędzy 3-13 kW, jednak w kwestii płyt ceramicznych potrzebujemy 380 v (tzw. trójfazówka).

Istnieją również płyty elektryczno-gazowe, zawierające zarówno elektryczną płytę grzejną, jak i palniki gazowe, piekarnik natomiast jest elektryczny.

W części mieszkań nie ma podłączenia do sieci gazowej, dlatego wtedy wybór kuchenki elektrycznej jest najprostszym rozwiązaniem. Jeśli jednak bardzo nam zależy na kuchence gazowej, możemy zaopatrzyć się w butle z gazem. Pamiętajmy też, że użytkowanie tej drugiej generuje prawie dwukrotnie mniejsze koszty.

Kuchnia na wymiar czy wolnostojąca?

Oba rodzaje kuchni montowane są zwykle w ciągu szafek kuchennych, dlatego ich głębokość ma wymiar standardowej szafki (50-60 cm), różnią się natomiast szerokością. Jeśli wybieramy kuchnię do zabudowy, możemy oddzielnie zakupić piekarnik i płytę grzewczą. To wygodne rozwiązanie, jeśli nasza kuchnia ma niestandardowe wymiary. Jeśli gotujesz niewiele, możesz kupić samą płytę, bez piekarnika, i odwrotnie – jeśli dużo pieczesz, zdecyduj się na większy piekarnik i nieco mniejszą płytę.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Mała kuchnia

Wnętrza

Jak sprytnie urządzić małą kuchnię w bloku?

Czytaj więcej >
Przedpokój

Wnętrza

Meble do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >
Sprzęt kuchenny

Wnętrza

Wybieramy meble i AGD do kuchni

Czytaj więcej >
Pluskwy często gromadzą się w materacach.

Wnętrza

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

Czytaj więcej >
Pralka w kuchni czy w łazience?

Wnętrza

Pralka w łazience czy w kuchni?

Czytaj więcej >
Jaki prysznic wybrać?

Wnętrza

Jaki prysznic do łazienki?

Czytaj więcej >